Kümesin son üyesi bir leylek

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çan’ın Etili Köyü’nde bir aile kümeslerinde leylek besliyor. Ailenin kızları leyleği bitkin düşmüş halde bulup kendisini toparlaması için kümese yerleştirdi ancak leylek burayı benimsedi ve uçmaya başlamasına rağmen alanı terk etmedi.

Çan’ın Etili Köyü’nde Gülseren Mutlu ve İsmail Mutlu çiftinin evlerinin bahçesinde bulunan kümeste kızları Sermin Çetin ve damatları Kemal Çetin bir leylek besliyor. Son birkaç haftadır gücünü kuvvetini toplayan leylek gün içerisinde kümesten uçarak uzaklaşıyor ancak akşam olduğunda yine dönüp kümesine geliyor.

Çok sıcak bir günde, evlerinin önündeki su borusunun patladığını ve leyleğin patlaktan sızan suyu içmeye çalıştığını gören Sermin Çetin leyleğin yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğünü söyledi. Bir süre uçup gitmesini bekledikten sonra gitmediğini görünce alıp, kümese, tavukların yanına götürdü. Suyun yanı sıra internetten ne ile beslendiğine baktıktan sonra da balık verdiğini bildirdi.

İlk gün bitkinlikten leyleğin kafasını suyun içerisinden çıkartmadığını ve ertesi gün kendisini toparladığını ifade eden Çetin; “tavuk ve ciğer ile beslemeye devam ediyoruz” dedi. Beslenmesinin de oldukça maliyetli olduğunu ancak hiçbir yerden destek almadıklarını ifade etti.

“Güle güle gitsin diye adını Güle koydum”

Öte yandan leyleği kümeste kapalı tutmak gibi bir niyetinin olmadığını belirten Sermin Çetin; “Bulur bulmaz güle güle gitsin diye adını Güle koydum.” dedi.

Hem leyleğin doğasından kopması hem beslenme maliyeti nedeniyle uçup sürüye katılmasını istediklerini söyleyen çift, leyleğin bu seneki göçü kaçırdığı için kümesten ayrılmadığını düşünüyor.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 04/09/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 280 defa görüntülendi
*