Kendi hayatının kâşifi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Değişim başladıysa önünde durmak çok kolay olmaz. Ömür dediğimiz yolda, karşılaştığımız tüm roller bize öğretir ve hayatımıza bu rollerle bir yön çizeriz. Kararlı olduğumuzu düşündüğümüz yol ve yöntem sonsuza kadar net bir çizgi üzerinde yürüyemez. Net bir çizgide tanımlanamaz. Zaman göreceli bir kavramdır. Bana göre bir döngü içinde devam eder. Bu, zaman kendi kendine bir döngü içinde varken bile, sen sadece “An’ın” varlığına güven demektir. Varolan tek şey şimdidir. Tüm planların, hedeflerin seni ayakta tutuyor biliyorum. Ancak elinde tek bir şey olacak. Şu anda ne yaşıyorsan oradasın. Ne yaşıyorsan o ana aitsin. İşte bu anı daha keyifli yaşamak istiyorum diyorsan geçmişindeki deneyimlerle yüzleş. Geçmişte bir çok ünvanın olabilir. Çok zengin, çok cesur yürekli, kahramanlıklar yapmış, birine çok sevgiyle aşık olmuş, çok ünlü gibi gibi birçok duygu yaşamış olabilirsin. Ya bunların hepsi değişirse neler olur? Hepimizin varolan düzenlerinde değişiklikler olur. Büyük değişimlerde olur, yavaş yavaş zamana yayılarak gerçekleşenlerde. Altı üst etmek evrenin değişim dediği şey. Tamam diyor her şey senin istediğin gibi oldu. Ya bunları alırsam yeniden başlayabilir misin?

Tekamülü tamamlamanız için deneyimler, sınavlar olacak. Mesela geçmişinize bakın göç var mı? Göç yeniden başlamak demektir. Bu döngü de ailenizden biri yeniden başlamayı deneyimlemiştir. Bir cesaret sınavıdır aynı zamanda. Ailem şuradan mecburen gelmiş. Bunun neresi cesaret diyenleriniz olacaktır. Hayır cesaret yeniden başlamayı göze alabilmektir. Bu yaşam döngünüzdeki değişimlere ayak uyduruş şekliniz sizi siz yapar. Ailem şöyle derdi varlığı da gördük yokluğuda artık bizi hiçbir şey yıkamaz. Bu şu demek gelen her deneyimde yeniden başlamayı başardık.

Bizden önce yaşamış ve bu hayatı deneyimlemiş ustalar bu değişimi tanımlamış. Ve ne demiş Şems-i Tebrizi;

“Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”

Kendini anlama yolunda her şey görecelidir. Ancak kendi deneyimleriniz ile ayaklarınızın yere bastığını hissedersiniz. Başkalarının deneyimlerini dinlemek ve özümsemek yolunuzu açacaktır. Yine de o yolu siz yürümek zorundasınız. Bilim farklı çalışır. Fizik kurallarını biri bulur ve siz öğrenirsiniz. Ancak sizin hayatınızı ancak siz yaşar ve öğrenirsiniz. Kendi hayatınızın kâşifi olmak zorundasınız.

Her duruma ayak uydurabilecek kodlamalara sahibiz. İçinizdeki güce inanın. Beden, zihin ve kalp dengesi ile donanmış insan sistemi dengede olduğunda her duruma karşı geçirgen olup ayakta kalır. Mesele bu dengeyi koruyabilmekte. Bunun için tüm öğretilerde yöntemler var ve finalde hepsi aynı yöne bakar.

Hepimiz bir aileye ve onun getirdiği deneyimlerin içine doğuyoruz. Kendi seçimleriniz ise yön verici olacaktır. Her şey değişir ve siz yeni durumlara ayak uydurarak yeniden başlarsınız. Bazen canınızı sıkar bazen mutlu eder ama hep değişir.

 


Bu haber 04/09/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 352 defa görüntülendi
*