Paranla terbiye olacaksan TüvTürk’e git

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de yaklaşık 10 yıl önce kurulan araç muayene istasyonu artık tosbağa hızında hizmet vermeye başladı. Eğer ‘kendi paranla kendine terbiye ettirmek istiyorsan’ Çanakkale TüvTürk’den randevu alıp aracını muayene ettirmeye git.

Çanakkale’deki araç sayısı kurulduğu günlerde şimdinin neredeyse yarısından fazla artış göstermesine karşın, bizim TüvTürk aynı iki peron ve çok az sayıda elemanla hizmet vermeye çalışıyor. Devletin araç sahiplerine daha hızlı, daha güler yüzlü ve daha ekonomik hizmet vermesi için yaptığı özelleştirme de böylece diğer özelleştirmeler gibi kayırma ve hizmet aksatma şekline dönüştürüldü.

Araç sayılarındaki artışa karşın hizmet veren acemi ve bilinçsiz ama hümanistçe hizmet vermeye çalışan personel ile araç sahipleri karşı karşıya bırakılıyor. İşveren neredeyse 30-40 kişi ile hizmet vermesi gereken işletmede, sayı olarak yarısı ile iş yapmaya kalkışıyor. Sabah 09:30’da aldığınız randevu sırası ancak öğle saatlerine doğru ya da öğleden sonraya gelecek şekilde peronlardan birisine girebiliyorsun.

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Çanakkale’de Mart ayında trafiğe kayıtlı araç sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,4, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 3,9 oranında arttı. Mart ayı sonu itibarıyla Çanakkale’de trafiğe kayıtlı toplam 241 bin 536 adet taşıtın yüzde 39,8’ini otomobil, yüzde 1,1′ ini minibüs, yüzde 0,7′ sini otobüs, yüzde 14,5′ ini kamyonet, yüzde 2,5′ ini kamyon, yüzde 26,6’sını motosiklet, yüzde 0,3′ ünü özel amaçlı taşıtlar, yüzde 14,5′ ini ise traktör oluşturdu.

Pandemi engel olmamalı

Tüv-Türk işletmesi sahipleri ya da ilgili firmalar, “Pandemi sürecinde iş yapılmadı. Yığılma bundan kaynaklanıyor” mazeretinin ardına da saklanmamalı. Her araç sahibinden otomobil anlamında ortalama 500 TL ücret alınıyorsa, hizmetin aksamaması için ek peronlar açıp yatırım yapmalılar. Ekonomik sıkıntı yaşayan devletimizin, darphane gibi getiresi olan bu birimleri niçin özelleştirmiştir buna da anlam verilemiyor.

Güngör Yıldız


Bu haber 03/09/2021, Cuma günü yayınlandı, 524 defa görüntülendi
*