Çarşıda düzen değişiyor

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda, çarşı bölgesinin trafik akışı ve bazı sokakların akıbeti üzerinde duruldu. İl Trafik Komisyonu tarafından onaylanan plana göre Barlar Sokağı önümüzdeki dönemde trafiğe kapatılacak. Değirmenlik Sokak’a bağlanan sokakların ise trafik akış yönleri değiştirilecek. Çarşı önümüzdeki süreçte bir tık daha yayalaştırılmış olacak.

Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan Yayalaştırma Projesi kapsamında, dün Belediye Meclis toplantısında oylama yapıldı. İl Trafik Komisyonu tarafından onaylanan, yayalaştırma projesi ile ilgili detaylar, belediye meclisinde, Ulaşım Müdürlüğü tarafından sunuldu. Sunumda, Barlar Sokağı’nın önümüzdeki süreçte trafiğe kapatılacağı duyuruldu.

Belediye tarafından bölgede yapılan anketlerde ise düzenlemenin yüzde 90 oranında destek gördüğü ifade edildi.

Proje kapsamında, Eski Balıkhane Sokak, Fetvane Sokağı’nın bir kısmı, Kemal Yeri sokağın Tekke Sokak ile Fetvane Sokak arasında kısmı, Küçük Hamam Sokak ve Eski Mahkeme sokağın büyük bir bölümü yayalaştırılacak.

Değirmenlik Sokak’ta bir değişiklik yapılamadığı, sokağın İtfaiyenin girmesi gereken acil durumlarda, ulaşımı aksatmaması için aynı şeklinde kullanılmasına karar verildi. Kemal Yeri Sokak üzerinde ise trafik akışı tersine çevrilecek ve araçların çarşı içerisine girmeden, saat kulesi yönüne değil, Değirmenlik Sokak yönüne hareket etmeleri sağlanacak.

Öte yandan bölgedeki esnaflar için yük indirme ve sokaklara giriş saatleri 05.00-11.00 arasında olacak. Ticari taksiler ise sokaklara girerek, vatandaşlara hizmet verebilecekler.

Proje, Eylül ayı meclis toplantısında, oy birliği ile kabul edildi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 03/09/2021, Cuma günü yayınlandı, 394 defa görüntülendi
*