Müsilajın balıkçılığa etkisi 3 yıl sürecek

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Sarı, Belediye Meclisi’nde müsilaj ile ilgili açıklamalarda bulundu. Balık yemenin bir sorun teşkil etmeyeceğini belirten Prof.Dr. Sarı, herkes müsilaj uzmanı oldu her bilgiye kulak asmayın dedi ve ekledi “Balık yenir ama müsilajın balıkçılığa etkisi 3 yıl sürecek.”

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, Çanakkale Belediye Meclisi’nin Eylül ayı meclis toplantısında müsilaj ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Sarı müsilajın yüzeyde olmadığı ancak 20 metrede kümelendiğini belirtti.

Öte yandan balıkların yumurtlama dönemlerinde müsilaj etkisini arttırdığından dolayı balıkçılığın 3 yıl daha müsilajdan olumsuz etkileneceğini açıkladı.

Prof. Dr. Sarı, balık yenir mi yenmez mi tartışmalarına ise noktayı koydu; “Müsilaj doğal bir organizmadır. Balık yenir, tüketilir bugüne kadar olumsuz bir durumla karşılaşılmadı” ifadelerini kullandı. 1 Eylül’de av yasağının kalkması ile balık yenir mi yenmez mi konusu tekrar tartışmalara neden olmuştu. Prof. Dr. Sarı Çanakkale’den konuya noktayı koydu; “Balık yenir.”

Tunahan Ünsal


Bu haber 02/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 194 defa görüntülendi
*