Çocuğun Öz Güvenini Geliştirme

2 hafta önce Handan Şen Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Öz güven duygusu, kişiliğin temelini oluşturur. Öyle ki bir çocuğu yetiştirirken en öncelikli konulardan biri ona özgüven duygusunu kazandırmaktır. Birçok anne-baba akademik başarıyı her şeyi üstünde tutar ama aslına bakılırsa genelde kişilik yapısı özelde de özgün duygusunun gelişimi çok önemlidir. Hayattaki başarı, akademik başarıdan daha çok kişilik ve öz güven duygusunun gelişiminden geçer diyebiliriz. Ancak gerçekçi ve abartıdan uzak bir öz güveni kastediyoruz.

Öz Güven Gelişimi

Bilimsel teoriler öz güvenin temelinin özellikle ilk iki yılda atıldığını söylemektedir. Özellikle annenin bebeği ile kurduğu ilişkinin oldukça önemli olduğu vurgulanmaktadır. Eğer anne çocuğun ihtiyaçlarına karşı duyarlı olur ve ihmal etmezse, çocukta huzur ve güven duygusu; aksi durumlarda ise huzursuzluk ve güvensizlik duygusu yerleşir. Bebeklik duygusu özgüven açısından kritik bir öneme sahip olmakla birlikte, ergenliğin sonuna kadar gelişim devam eder.

Çocukta Öz Güven Eksikliği Anlamak

Eğer bir çocuk;

* Duygu ve düşüncelerini ifade edemiyorsa,

* Sorumluluk almak istemiyorsa,

* Huzursuz ve ürkek bir yapısı varsa,

* “Yapamam”, “başaramam” gibi ifadeleri çok kullanıyorsa,

* Karar veremiyor ya da sık sık karasız kalıyorsa,

* Güvendiği kişilerden ayrılmakta zorlanıyorsa,

* Herhangi bir faaliyete başlamadan önce çok temkinli davranıyorsa,

* Yeni ortamlara giremiyor, yeni tanıştığı kişilerle iletişim kuramıyorsa,

* Abartılı güç ve cesaret gösterileri yapıyor, her konuda öz güvenli olduğunu ispatlamaya çalışıyorsa çocuğun davranışları ayrıntılı olarak gözlemlenmeli ve gerekirse bir uzmandan da bilgi alınmalıdır.

 


Bu haber 02/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 703 defa görüntülendi
*