Aylin Nazlıaka: “Ülkemiz kadın mezarlığına döndü”

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, geçtiğimiz gün Çanakkale’ye geldi. Nazlıaka, Tarla Sokak’ta partililer tarafından karşılandı ve esnaf ziyaretlerinde bulundu. Ziyaretler sonrasında gazetemizde röportaj gerçekleştirdiğimiz Genel Başkan Nazlıaka, önemli açıklamalarda bulundu. Bir türlü durdurulamayan, bir türlü önüne geçilemeyen kadın cinayetleri ile ilgili “Ülkemiz neredeyse bir kadın mezarlığına döndü” diyen Nazlıaka, “İlk seçimde iktidara geldiğimizde daha eşit, adil, özgür bir Türkiye inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, geçtiğimiz gün sabah saatlerinde, Çanakkale’deki temaslarına başladı. Tarla Sokak’ta esnafla bir araya gelen Nazlıaka, vatandaşlardan sorunları bizzat dinledi. Esnafın özellikle ekonomik anlamdaki tepkilerini dinleyen Nazlıaka, sonrasında gazetemizde canlı yayın konuğumuz oldu. Canlı yayında, kadın cinayetleri, bundan sonra yapılması gerenler ve kadınların yaşadıkları her türlü olumsuzluklarla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Genel Başkan Nazlıaka, “Özgür bir Türkiye inşa edeceğiz” dedi.

“”Yaşamak” adında bir projeyi hayata geçirdik”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Biz kadına yönelik şiddetle mücadele için “Yaşamak” adında bir projeyi hayata geçirdik. Genel Merkezi’mizde bir çağrı merkezi kurduk. 24 saat, 7 gün hizmet veren bu çağrı merkezi kanalıyla, 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağdurlarına destek hizmetleri veriyoruz.

“Mahalle mahalle gezerek vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz”

AKP’nin uyguladığı politikalar nedeniyle, ülkemiz neredeyse bir kadın mezarlığına döndü. Gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti haberiyle güne başlamayalım. Gün geçmiyor ki bir çocuk istismarı vakasını basından duymayalım. Dolayısıyla bu kadar olumsuzlukların olduğu bir süreç içerisinde bizler, elimizi değil gövdemizi taşın altına koymak istedik ve kadına yönelik şiddeti durdurmak amacıyla yollara düştük ve şu anda 81 ilde il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle gezerek vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz.

“Özgür bir Türkiye inşa edeceğiz”

Öncelikle dostlarımızla birlikte ilk seçimlerde iktidara geldiğimizde, cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Bundan sonra daha eşit, adil, özgür bir Türkiye inşa edeceğiz. Bunu yaparken öncelikle bir kadın bakanlığı kuracağız çünkü AKP iktidarı kadının adını bakanlıktan dahi sildi. Bu samimiyetsizliği görüyor ve bizler kadını eşit birey olarak kabul ederek, ailenin içerisinde de güçlendirilmesi amacıyla kadın bakanlığı kuracağız ve direk kadın sorunlarına eğileceğiz. Kadının hayatın her alanında temsil edilmesini sağlayacağız. Kız çocuklarının okullaşma oranını yükselteceğiz. Türkiye’de okuma-yazma bilmeyen tek bir kadın dahi kalmayacak. Kadınların istihdamını artıracağız. Kota sistemi ile siyasette, sanatta, kültürde, iş yaşamında, hayatın her alanında kadınların daha fazla yer almasını, daha görünür olmasını, eşit koşullarda yer almasını sağlayacağız. Eşit işe eşit ücret politikasının olmasını sağlayacağız. Kadınların bu ülkede özgürce nefes alabildikleri, gerçek anlamda eşitliğin sağlandığı bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.

“Çanakkale eşitlik anlamında bizim medarı iftarımız”

Çanakkale eşitlik anlamında bizim medarı iftarımız. Burada uzun yıllardan beri Cumhuriyet Halk Partisi bayrağı dalgalandığı için yerelde, bunun etkilerini görmek mümkün. Kadınlar özgürce, istedikleri saatte sokakta dolaşabiliyorlar. Gece ben sabaha karşı 2’de geldim. Bu durumu çok net bir şekilde gördüm. Burası herkesin rahat nefes alabildiği, eşitliğin var olabildiği bir il. Dileriz buradaki aydınlığı tüm Türkiye’ye yayalım. Bunu yayacak olanlarda bizleriz. Bunu ilk seçimde yapmanın da sözünü veriyoruz.

“AKP’yi iktidara kadınlar getirdi. Onları oradan indirecek olanlarda kadınlardır”

Pandemi sürecinde esnaflarımız çok zor zamanlar geçirdi. Esnaf entübe diye bir ara bir etiket açmıştık. Böyle bir süreç yaşanıldı. Ayakta durmaya çalışıyorlar. Bu süreçte devlet desteği en az alan ülkelerden birisi olduk. İktidara geldiğimiz de esnaflarla ilgili ciddi politikalar uygulayarak rahat bir nefes almalarını sağlayacağız. Bu zorlu dönemi ekonomik anlamda birlikte aşacağız. Ne söylüyorsak onu yapacağız. Ne yapıyorsak onu söyleyeceğiz. Halkın bize olan güvenini, halkın iktidarını kurarak taçlandıracağız” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 02/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 427 defa görüntülendi
*