Sıra Ekonomik Sınavda

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

YKS sınav yerleştirme sonuçları açıklandı ve Onsekiz Mart Üniversitesi’ni kazanan binlerce öğrenci, Çanakkale’ye geldi. Çanakkale’de özel öğrenci yurtlarında konaklama ücretleri yıllık 17 Bin TL’ye ulaştı. Öte yandan 1+1 evlerin kiraları ise Bin 200 TL’leri gördü. Büyükşehirlerden ziyade yaşamın bir tık daha kolay göründüğü kentte, öğrencinin aylık barınma, beslenme giderleri ortalama 3 Bin TL’yi görecek. Aylarca, pandemi koşullarında üniversite sınavlarına hazırlanan gençleri şimdi ise ekonomik zorluklar ve yaşam mücadelesi bekliyor. Çanakkaleliler ise öğrencilerin gelecek olmalarından ötürü kiralar başta olmak üzere fiyatların yukarıya çekildiğini belirttiler.

Pandemi koşullarında öğrenciler, bir yıl boyunca hem virüsten kaçtılar hem de iyi bir üniversite kazabilmek için birbirleri ile yarıştılar. Büyük gün geldi ve emeklerinin karşılığını dün gördüler. YKS, yani üniversite sınavlarının yerleştirme sonuçları açıklandı. Her sene yaklaşık olarak 55 bin öğrenciye ev sahipliği yapan Çanakkale’yi ise çok sayıda genç tercih etti ve ÇOMÜ’yü kazandı.

Çanakkale’de öğrencilerin gelecekleri gün dört gözle beklenirken, koronavirüs ve sınav maratonundan çıkan gençleri de şimdide ekonomik maraton bekliyor.

Özel yurtlarda konaklama yıllık 17 Bin TL

KYK yurtlarını tercih etmeyen ya da yer bulamayan öğrenciler ve veliler, özel öğrenci yurtlarına yöneliyorlar. Özel öğrenci yurtlarında ise fiyatlar son yıllarda bir hayli yükseldi. Giderler ve maliyetlerdeki artış, hizmetin fiyatını da otomatikman yukarıya çekti. Özel öğrencilerde 10 aylık konaklamanın maliyeti 17 bin TL olarak belirlendi.

Kiralar 2 ayda yüzde 30 zamlandı

Çanakkale’de ortalama bir öğrencinin, 2 kişilik bir odada kalmasının, 10 aylık beledi 17 bin TL olurken, aylık Bin 700 TL’ye tekabül ediyor. Öte yandan Çanakkale’de ben yurtta kalmak istemiyorum ve eve çıkacağım diyen bir öğrenci ise Bin 200 TL’yi gözden çıkarmak zorunda. Şehirde 2 ay öncesinin ev kiraları göz önüne alındığında, kiralar yüzde 30 zamlandı. 2 ay önce Bin TL kira bedeli olan 1+1 ev, şimdiler ise Bin 200 hatta yer yer Bin 300 TL’ye kiralanabiliyor.

2 bin 500 TL’ye eşyalı 1+1 daire görüldü

Barbaros Mahallesi’nde ise eşyalı, 1+1, 45 metrekare evlerin kiralarının ise internet sitelerinde 2 bin 500 TL olduğu görüldü. Görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Konaklama giderlerinin yanı sıra, insani bir ihtiyaç olan beslenme ise hiç de ucuz değil. Öğrencilerin en çok tercih ettikleri döner ayran, son zamanlarda 18 TL’yi buldu. Bir tavuk dürüm bir ayranın 18 TL olduğu bir şehirde, aylık sadece akşam yemeği gideri 600 TL’yi buluyor.

Çanakkale dışından, Çanakkale’de çocuğunu okutacak olan ailelerin ortalama sadece barınma ve beslenme giderleri için 3 Bin TL’yi gözden çıkarmaları gerekiyor. Hal böyle olunca, okumak mı daha zor yoksa okumamak mı sorusu ortaya çıktı.

Asgari ücretle geçinen bir ailenin çocuğu üniversite okuyabilir mi?

Asgari ücretle evini geçindirmeye çalışan bir ailenin, çocuğunun üniversitede okuması, bu ekonomik koşullar altında mümkün görünmezken, aylık 5 bin TL maaş ile geçinen ailelerde ise bir çocuğun üniversitede okuması maaşın yarısına denk geliyor.

YKS’den sonra sırada ekonomik sınav var

Koronavirüs ile sınav maratonu ile birbirleri ile yarışan gençleri şimdi ise evlerinden, ailelerinden uzakta ekonomik sınav bekliyor.

Tunahan Ünsal


Bu haber 31/08/2021, Salı günü yayınlandı, 342 defa görüntülendi
*