Okullar nasıl açılacak?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tüm öğrencileri ve ailelerini endişelendiren zaman geldi. Okullar açılacak ama nasıl? Okulların uzun süre kapandığı 2020 yılı başında, vaka ve vefat sayısı bugün görülenin çok altındaydı.  Aşı yoktu ve bilinmez bir virüs hakkında söylentiler vardı. Artık zamanında pandemi hakkında söylenenlerin az bile olduğunu biliyoruz. Binlerce evde hastalık yayıldı ve vefatlar oldu. Ama en azından şimdi aşılama yapılabiliyor.

Okullar açılırken her okulun alınan tedbirleri tam olarak uygulayabileceğini düşünmüyorum. Sınıfların dolulukları her öğrencinin 2 metre mesafe ile oturmasına izin vermiyeceğini biliyorum. Dezenfektan alımına okul bütçeleri yetmiyecektir ki tuvalet kağıdı, sabun ve temizlik malzemeleri almak için bile velilerden para toplanıyordu. Havalar sıcakken pencereler açık ders yapılabilir ama birde bunun kış ayları var. Üç dönem okullar kapalı kaldı. Milli eğitim o gün için uzaktan eğitim yapma üzerine çok kafa yordu. Yapıldı veya yapılamadı artık eğitim açısından kayıp 1,5 yıl öğrencilerin üzerinde kaldı. Hep eksik eğitimin yükünü yaşayacaklar. Bunlar olurken ne olursa olsun okullar açılsın artık öğrenciler bu eksikliğin daha fazla artmasını kaldıramayacaklardır düşüncesi hakim. Yaz aylarında okulların fiziki şartları ve eğitim alacak öğrencilerin mesafe şartları üzerinde de kafa yormak gerekirdi. Açılınca göreceğiz nasıl açılacağını. Henüz değişik bir uygulama olacağı ile ilgili bilgi yok.

Eğitim haftalık gün sayısı artırılarak hafta sonu tatili olmadan birer gün arayla öğrenciler okula gidebilirler. Öğrenciler sınıflarda  ikiye bölünüp  sınıflardaki kalabalıklık seyrek hale getirilebilir. Geriye kalan okula gidilmeyen günlere uzaktan eğitim yapılabilir. Bazı derslerin bir kısmı uzaktan eğitim günlerine aktarılabilir. Böylece öğretmen ve öğrenci sık sık sınıflarda bir araya geldikleri için okul ortamından kopmazlar. Ders eksikliği de olmaz.

İşsizliğin rekor kırdığı bu yıllarda mesleği eğitim dünyasında kullanılabilecek tüm işsizlerden faydalanmak için sistem kurulabilir. Okulların temizliğinden, eğitim malzemesi üretmeye takviye edilmesi gereken öğretmen açığına kadar bir çok eksiklik sosyal devletin yapacağı bir kampanya ile giderilebilir. Geçici olarak işsiz gençler eğitim dünyasında çalışabilirler. Bu kampanyadan öğrenciler, öğretmenler ve evine ekmek götürmek isteyen milyonlarca işsiz genç faydalanır. Bu geçici durumu tüm toplumun faydası için fırsata dönüştürmek devletin elindedir. Ülkemizin geçen 2 yılda eğitim  kaybı çok fazladır. Bu kayıp gelecekte daha çok fakirleşmeye sebep olacaktır. Acilen bazı tedbirlerin okulların açılmasıyla birlikte yapılması gerekmektedir.


Bu haber 31/08/2021, Salı günü yayınlandı, 987 defa görüntülendi
*