Fikir Çanakkale’den Çözüm Ankara’dan

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Köylerin son evden sonra mücavir alanları 100 metre mesafe ile belirleniyordu. Konuyla ilgili CHP İl Genel Meclisi İsmail Gürses, mücavir alanların genişletilmesi için İl Genel Meclisi’ne önerge sundu. O önergeden sonra beklenen hamle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geldi. Köylerin mücavir alanları son evden sonra 100 metre olarak değil, 300 metre olarak genişletildi. Konuyla ilgili CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses’ten ve Gayrimenkul Uzmanı Fikri Başer’den görüş aldık. Başer, “Köyler büyüyor ve gelişiyor. Köy yerleşim alanları 100 metreden 300 metreye çıktı” derken, Meclis Üyesi Gürses ise, “Olması gereken durum nihayet gerçekleşmiş oldu” dedi.

Köylerdeki son evden sonra mücavir alan 100 metre olarak belirleniyordu. Köylerdeki yerleşim alanlarının önüne oluşan sorun İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses tarafından dile getirildi. Gürses, konuyla ilgili Çanakkale Merkez muhtarları ile görüşerek, konuyu İl Genel Meclisi’nde dillendirdi ve konuyla ilgili önerge hazırlandı. O önerge meclise sunuldu ancak, hareket Çanakkale’den değil, Ankara’dan geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, edinilen bilgiye göre 11 Temmuz’da çıkan kanun kapsamında, köylerin son evden sonra mücavir alanları 100 metreden 300 metreye çıkarıldı. Konuyla ilgili CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses ve Gayrimenkul Uzmanı Fikri Başer gazetemize açıklamalarda bulundu.

“Tüm parti temsilcilerinden konuyla ilgili destek aldım”

CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, “Köylerin mücavir alanları 1970’lerde, 1980’lerde belirlenmiş. En son evden 100 metre sonrası mücavir alan olarak belirlenmişti. Aradan yıllar geçti 2021 yılındayız ve bu yerler doldu, insanlar çocuklarını evlendirecekler, yeni yerleşim sorunları başladı. Ev yapmak için imar sorunu olduğunu tespit ettim. Kendimde köylü çocuğuyum ve sorunun farkındayım. Muhtarlarla görüştüm. Ulaşabildiklerimden destek aldım. Tüm parti temsilcilerinden konuyla ilgili destek aldım ve önergemizi meclise sunduk.

“Olması gereken durum nihayet gerçekleşmiş oldu”

O günden sonra önergemiz kabul edildi, Çanakkale’den ziyade, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından harekete geçildi. Konuyla ilgili kanun çıkarıldı ve 100 metre olan mücavir alan sınırı 300 metreye çıktı. Sorun şu anda çözülmüş oldu. Olması gereken durum nihayet gerçekleşmiş oldu” ifadelerini kullandı.

“Köyler büyüyor ve gelişiyor”

Gayrimenkul Uzmanı Fikri Başer ise konuyla ilgili gazetemize yapmış olduğu değerlendirmede, “Köy yerleşim alanlarının eskiden son evden sonra mücavir alanları 100 metreydi. Bu 100 metrelik alanlar zamanla doldu. Köylerin ihtiyaçları var. Köyler büyüyor ve gelişiyor. Şu ana kadar köylerdeki yerleşim alanları normal şekillerde projelendirilerek ruhsat alınıyordu. Şimdi ise 11 Temmuz’da çıkan yasa ile köy yerleşim alanları 100 metreden 300 metreye çıktı. Şu anda uygulanan daha önceden belirlenen sınır 300 metreye çıktı.

“Tarım alanlarının imara açılıp yapılaşmaması için izin alınması gerekiyor”

Burada bir etken var. 100 metreden 300 metreye artan alanlarda, Tarım Bakanlığı’ndan izin almak gerekiyor. Tarım alanlarının imara açılıp yapılaşmaması için izin alınması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 31/08/2021, Salı günü yayınlandı, 475 defa görüntülendi
*