“Neden aşılama gerekli?”

5 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, aşı karşıtlarına seslendi. Dr. Şener, aşılama neden gereklidir başlıklı yazısında, madde madde kitlesel aşılamanın faydalarını izah etti.

Geçtiğimiz dönemlerde ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nde görev yapan daha sonrasında, İzmir’e giden ve Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Alper Şener, sosyal medyadan aşı karşıtlarına seslendi. Şener, aşılamanın önemi üzerinde dururken, kitlesel aşılama ile ölüm oranları önlenir dedi.

Şener sosyal medyadan yapmış olduğu paylaşımda, “1.Her yıl yapılan kitlesel aşılama programları ile dünyada 57 milyon enfeksiyon hastalığına bağlı ölüm önlenir. 2. Bu yolla; çiçek, polio, kızamık ölümleri önlenmiştir. Salgınları kontrol altına alınmıştır. 3. Sürü bağışıklığı ile kişiler arasında enfeksiyon zinciri kırılır. Bu çok temel bir enfeksiyon kuralıdır. Aynı metodu hastane enfeksiyonlarında da kullanırız; izolasyon ile. 4. Bu metod, tek başına bile hastane başvurusunu, yoğun bakıma yatışı ve ölümü azaltmıştır ama tek başına salgını bitirmeye yeteceği şüphelidir. Maske, mesafe ve diğer kısıtlamalar ile sağlık sistemlerinin tıkanmaması, diğer sağlık hizmetlerinin aksamaması ve önlenebilir ölümlerin olmaması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 27/08/2021, Cuma günü yayınlandı, 255 defa görüntülendi
*