“Mücadelemizi sürdüreceğiz”

5 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

KESK, 27 Ağustos Cuma günü, bir günlük hizmet üretmeme eyleminde bulundu. KESK tarafından hem eylemle ilgili hem de memur maaşlarına yapılacak olan zam ile ilgili açıklamada bulunuldu. Yapılan basın açıklamasında, “Ölümü gösterip sıtmayı razı etme mutabakatıdır” ifadesi kullanılırken, “Mutabakatı kabul etmiyoruz, 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisinin sesi olmayı sürdüreceğiz” denildi.

KESK platformları tarafından, dün, saat 12.30’da Truva atı önünde, Valilik karşısında basın açıklamasında bulunuldu.

Ölümü gösterip sıtmayı razı etme mutabakatıdır”

KESK Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında, “Hemen baştan ifade edelim ki, günlerdir bizden adeta kaçırılan, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin ürünü mutabakatın adı “ölümü gösterip sıtmaya razı etme mutabakatıdır.

11 gün boyunca hiçbir adım atmamıştır”

Ne yazık ki bugün ortaya çıkan tablo tam da budur. Hükümet 12 Ağustos’ta yaptığı kamu emekçileri ve emeklikleri tarafından tepki ile karşılanan ilk teklifini yenilemek için 11 gün boyunca hiçbir adım atmamıştır.

Kamu emekçilerine, emeklilere verilen değeri gösteren bir belgedir”

Kısacası 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisi bir “oldubitti” durumu ile karşı karşıya bırakılmıştır. Bu durum bile tek başına 5,5 milyon kamu emekçisine ve emekliye verilen değeri ortaya koymaktadır. Bugün açıklanan mutabakat ise kamu emekçilerine, emeklilere verilen değeri gösteren bir belgedir.

2 milyon kamu emekçisi, emeklisi yararlanamayacaktır”

Söz konusu artıştan sendika üyesi olmayan ve 4688 sayılı yasaya göre sendika üyesi olması yasaklanmış bulunan toplamda en az 1 milyon 800 bin kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisi yararlanamayacaktır. Dolayısıyla toplu sözleşme ikramiyesinde artışın refah payı talebi ile kıyaslanması veya “refah payı vermiyoruz ama toplu sözleşme ikramiyesini artırdık” denmesinin bir karşılığı yoktur.

Mutabakatı kabul etmiyoruz”

Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makasın tam 26 puan açıldığı dolayısıyla hayat pahalılığının önümüzdeki dönemde bırakalım düşmeyi daha da artacağının açık olduğu koşullara rağmen hiç kimsenin inanmadığı hedeflenen enflasyon rakamlarını temel alan bu mutabakatın neresi başarılı? KESK olarak 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik dayatan bu mutabakatı kabul etmiyoruz!

5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisinin sesi olmayı sürdüreceğiz”

KESK olarak bu yönde yaptığımız çağrılar, kamu emekçilerinin ve emeklilerini daha da mağdur edecek yeni bir “satış” sözleşmesine onay verilmemesi yönündeki uyarılarımız “yetkili” konfederasyon tarafından yok sayılmıştır. Biz her şeye rağmen sendika-konfederasyon olmanın gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. Hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmekle görevli olduğumuz 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisinin sesi olmayı sürdüreceğiz.

Mücadelemizi sürdüreceğiz”

Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulunun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkum eden mevcut sisteme karşı grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 27/08/2021, Cuma günü yayınlandı, 278 defa görüntülendi
*