Bazı Sınırlar Çizilmeli

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Merhaba Sevgili Okur

Hayatımız boyunca sürekli insanlarla iletişim kurmak, onlarla bir şeyler paylaşmak zorunda kalıyoruz. Bu bizim yaşamımızın, yolumuzun temelinde olan bir durum. Yani evet iletişim kurma zorunluluğumuz var bunu hepimiz biliyoruz ama bu iletişimin ve hayatımızın sınırlarını belirlemek sadece bizim isteğimiz ile olabilir.

Bize tercih yapma şansı sunulan sayılı şeylerdendir sınır belirlemek.

Birinin bizi incitme hakkını kendinde bulmasına, girdiğimiz bir ortamda bize saygısızlık yapılıp dalga geçilmesine, sevgilimizle hiç sevmediğimiz bir yere gitmemize bunun gibi çoğu örnek genel olarak bizim çizmediğimiz sınırlardan kaynaklanıyor diyebilirim.

Bizi inciten, bizi üzen şeyleri kabullenip oturup yerimizde sayıyoruz, sonra da başımızı yastığa koyduğumuzda o insanların kötü kendimizin de iyi olduğuna alttan aldığımız için saf olduğumuza inanıyoruz.

Ne kadar yanlış düşünüyoruz aslında farkında olmadan…

O insan sana bunu yaptığı zaman belli bir tepki koymadığın için sana bunu yaptığı zaman alınmadığını veya seni kaybetmeyeceğini düşündüğü için sana bunu tekrar tekrar yapacaktır.

Sen eğer ki onu uyarmana rağmen bunu yaparsa seni kaybedeceğini ona gösterirsen bunu yapmaya tenezzül edemez bile, hayatında ki her şey kaderin bile hep senin adımların ile, senin isteklerin, senin çabaların ile belirlenirken, hoşlanmadığın ve sana zarar veren tüm şeylerin önüne bir çizgi çekebilirsin.

Bu öyle bir çizgi olsun ki senin kişisel tüm alanını korusun. Sana özel bir alan oluştursun Ayşe, Ahmet falan hangisiysen arkadaşın, ailen, sevgilin, eşin, patronun bile senin bazı şeyleri yapamayacağını, yapmayacağını, istemeyeceğini bilsin. Sen her şeyi yapabilecek kapasitede bile olsan, her şeye katlanacak kapasitede değilsin bunu unutma.

Özelsin, kendine ait bir iç dünyan, kendine ait bir bedenin, özel alanın var. Başını yastığa koyduğun zaman tek başına gözünü kapatan, eli kesilse acısını tek başına çeken birisin sen.

Sınırların senin koruman olacak bu asice veya uçuk bir şey değil asla alt tarafı istediklerin ve istemediklerin belirlenecek o kadar.

Bazı sevmediğin şeyler sana yapılmadıkça daha huzurlu hissedeceksin, başını yastığa daha huzurlu koyacaksın, belki işin daha erken bitecek sınırını belirlediğin için…

Bunları iyice bir düşün derim ben çünkü bunları senin düşünmen bana değil sana kazandıracak unutma.

Her şeyin sonunda hayatında sevmediğin şeylerin bazılarını yapmamaya başlasan bile ilerleme katacaksın yine de kendine…

Ve belirlediğin o sınırlardan bir ana fikir çıkaracaksın en sonunda; “bazen çizilen bazı sınırlar özgürleştirir.”

Sağlıcakla kalın

Mutlu bir hafta diliyorum…


Bu haber 27/08/2021, Cuma günü yayınlandı, 2934 defa görüntülendi
*