KESK iş bırakıyor

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Memur ve memur emeklilerine yapılacak zam oranına tepkiler gelmeye devam ediyor. Çanakkale KESK Şubeler Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve Hakem Kurulunun iki dudağından çıkacak kararlara mahkûm eden mevcut sisteme karşı, grev hakkı ile tamamlanmış, gerçek toplu sözleşme sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadeleri kullanırken, bir gün iş bırakma eylemi yapılacak.

KESK Çanakkale Şubeler Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bir “oldu bittiyle” karşı karşıya bırakılan kamu emekçisi ve emeklisine verilen değer ve buna dair belge ortadadır. Büyük bir lütufmuşçasına,  enflasyon farkının maaşlara yansıtılacağı ifade edilmiştir.

Refah payı talebi yine görmezden gelinmiş, yerine sadece sendika üyesi kamu emekçilerinin yararlandığı 3 ayda bir 135 TL tutarındaki toplu sözleşme ikramiyesi 265 TL artırılarak 400 TL’ye çıkarılmıştır.

Artıştan sendikasız ve 4688 sayılı Yasaya göre sendikalı olması yasaklanmış en az 1 milyon 800 bin kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emeklisi yararlanamayacaktır. TİS ikramiyesinde artışın refah payıyla kıyaslanması veya “refah payı vermiyoruz ama toplu sözleşme ikramiyesini artırdık” denmesinin bir karşılığı yoktur. Mutabakatta, bizzat Cumhurbaşkanınca verilen 3600 ek gösterge sözü hakkında, “toplu sözleşme dönemi içinde yapacağımız çalışmaları meclise yasa haline getirmek üzere göndereceğiz” denilmiştir.

Yıllardır kadro bekleyen, sayıları 500 yüz bini aşan sözleşmeli personel  konusu ise “3+1 sistemi üzerinde çalışacağız” gibi net olmayan, köşeli vaatlerle geçiştirilmiştir.  3600 ek gösterge ve sözleşmeli personel konuları yine suya yazılmıştır. Milyonların beklentisi, seçim yatırımı olarak çıkmaz ayın son çarşambasına ertelenmiştir.

Tüm bunlardan sonra soruyoruz, bu mudur başarı? Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşanan gerçek enflasyon %45’i aşmıştır.

KESK olarak 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik dayatan bu mutabakatı kabul etmiyoruz! Yıllardır yaşanan kayıplar, biriken sorunlar bu yıl konfederasyonların tekliflerine daha fazla yansımıştır. Konfederasyonların maaş artışı başta olmak üzere pek çok talebi, ilk defa bu kadar bir birine yakınlaşmıştır.

Ancak imzalanan Mutabakat, taleplerde ortaklaşmadan daha önemli olanın, bu talepler için mücadelede ortaklaşmak olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. KESK olarak bu yönde yaptığımız çağrılar, yeni bir “satış” sözleşmesine onay verilmemesi yönündeki uyarılarımız, “yetkili” konfederasyon tarafından yok sayılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Tüm kamu emekçilerini 27 Ağustos Cuma günü 1 günlük hizmet üretmeme eylemimize katılmaya çağırıyoruz” denildi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 26/08/2021, Perşembe günü yayınlandı, 242 defa görüntülendi
*