Halilağa Bakır İşletmesi’ne dava açıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Hicri Nalbant, Yönetim Kurulu adına bir basın açıklamasında bulunarak Halilağa Bakır İşletmesi’nin olumlu ÇED kararına karşı TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ile Çevre Mühendisleri Odası’nın dava açtığını duyurdu.

Ziraat Mühendisleri Odası’nın basın açıklaması şu şekilde; “Çanakkale tarımsal çeşitlilik açısından en zengin illerimizden biridir. Kirazın, şeftalinin, nektarinin, elmanın, zeytinin en kalitelisinin yetiştirildiği, süt, et, Ezine peyniri gibi değerli ürünlerin üretildiği bir yöredir.

“Bölgenin %79 nun ruhsatlandırıldığı görülmektedir”

Bulunduğumuz bölge Biga yarımadası özel bir bölgedir. Bölgeye değer katan Kazdağları en önemli su kaynağıdır. Dünyada bütünlüğü korunan önemli orman alanıdır. Yaban hayatı için değerli yaşam alanıdır. Mitoloji alanıdır. Daha saymakla bitmeyecek önemli özellikleri bulunmaktadır.

Böyle önemli bir bölgenin %79 nun ruhsatlandırıldığı görülmektedir.

Bölgede bir taraftan kömürlü termik santraller kurulmaya çalışılmakta, bir yandan da vahşi madencilik (altın-gümüş-bakır vs.) işletmeciliği için doğa katliamı sürmektedir.

“Halilağa bakır işletmesi olumlu ÇED kararı almıştır”

En son yöremizde hem alan olarak hem de üretim olarak en büyüğü olan Halilağa bakır işletmesi olumlu ÇED kararı almıştır. Bu karara karşı TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ile Çevre Mühendisleri Odası birlikte 23.08.2021 günü E.2021/1266 nolu davayı açmış bulunmaktadır.

2003 yılından günümüze kadar çevre katliamlarına karşı açtığımız dava sayısı 60’ın üzerindedir. Bu sayı yürütülen hukuk mücadelesinin boyutlarını göstermesi açısından önemlidir. Mücadelemiz bundan böylede artarak devam edecektir.

Şubemize bugünlerde kamuda çalışan şuana kadar üye olmamış meslektaşlarımızın ilgi duymaları ve beklenmedik sayıda üye olmaları da dikkatimizden kaçmamaktadır. Bölgemizde birçok konuyla yakından ilgilenen maden şirketlerinin odamızla da ilgilenmeleri zamanlaması açısından manidardır. Beklediğimiz gelişmedir. Odamıza üye olacak meslektaşlarımızın Ziraat Mühendisleri Odası’nın bilime dayalı kamucu yaklaşımına katkı koyacaklarına inanıyoruz.”

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 26/08/2021, Perşembe günü yayınlandı, 338 defa görüntülendi
*