Gündüz ailesi adalet arıyor

5 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

15 Temmuz 2020 tarihinde, Ankara’da antrenman sonrası bisikleti ile eve giderken, alkollü bir araç sürücüsünün arkadan çarpıp kaçması sonucunda, Umut Gündüz hayatını kaybetmişti. O günden sonra yargılama devam ederken, Gündüz çifti de adil yargılama için adalet arayışına başladılar. Gündüz çifti, geçtiğimiz gün gazetemize ziyarette bulundular. “Umut için adalet, herkes için adalet” sloganını bir kez daha tekrarladılar.

15 Temmuz 2020 tarihinde, Ankara’da lisanslı bisiklet sporcusu Umut Gündüz, evine gitmek üzere bisikletine bindi. Her zamanki gibi yola çıkan Gündüz’e o gün alkollü bir araç sürücüsü tarafından arkadan çarpıldı. Kaza sonucunda Umut Gündüz hayatını kaybetti. Bisiklete arkadan çarpıp ifadelere göre kaçan araç sürücüsü ise olay yerinde araçtan düşen plaka sayesinde bulunabildi. O günden sonra yargılama başladı ancak Gündüz çifti adil bir yargılama olmadığı gerekçesi ile “Umut için adalet, herkes için adalet” sloganı ile kamu kurumlarına ve STK’lara ziyaretler gerçekleştirdiler.

Oğulları için Türkiye’yi il il dolaşan aile, yaşadıkları mağduriyeti ve adil yargılama taleplerini herkese aktarmaya çalışıyorlar. Çanakkale’ye gelen Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz ve annesi Asuman Gündüz, gazetemize ziyarette bulundular.

Bugün 26. Günümüz”

Baba Menderes Gündüz, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “1 Ağustos tarihinden itibaren, Umut için adalet herkes için adalet diyerekten bir yolculuğa çıktık. Bugün 26.günümüz ve Urfa’dan başlattığımız yolculuğa devam ediyoruz.

Hastaneye götürmek yerine olay yerinden kaçıyor”

Umut 19 yaşında üniversite sınavına girmiş, sınav sonucunu bekleyen, lisanslı bir bisiklet sporcusuydu. 15 Temmuz akşamı, Umut Ankara’da bisikleti ile antrenmandan dönerken, arkalarından alkollü ve hızlı bir sürücü geliyor. Sürücü Umut’a çarpıyor ve çarpmanın etkisi ile 45-50 metre Umut’u savuruyor. Yürüme mesafesindeki hastaneye götürmek yerine olay yerinden kaçıyor. Kaza yerinde araçtan düşen plaka sayesinde kişi bulunuyor. Çarptığını fark etmediğini söyledi ve tutuklandı.

Bu tutuklama en fazla 4 ay sürdü. 4 ay sonunda, uzun tutukluluk mağduriyeti ile iddianame hazırlanmadan, mahkemesi görülmeden, bir üst mahkemeye başvurusu yapılarak, itiraz kabul edildiği için serbest bırakıldı” Tüm bu süreç sonrasında biz “Umut için adalet herkes için adalet diyerekten yolculuğa çıktık” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 26/08/2021, Perşembe günü yayınlandı, 387 defa görüntülendi
*