Alıkonulma Merkezleri incelendi

9 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından, Çanakkale’de cezaevi, geri gönderme merkezi, mülteci barınma merkezi, nezarethaneler, psikiyatri merkezlerinde incelemeler yapıldı. Bu incemeler sonucunda ise rapor hazırlanarak, kamuoyu ile paylaşılacak. Kurul, geçtiğimiz gün basın mensupları ile toplantıda bir araya geldi. Kurulun ilk görme engelli üyesi Dilek Ertürk, gerçekleşen incelemelerle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu tarafından, Çanakkale’de incelemelerde ve gözlemlerde bulunuldu. Yapılan incelemeler neticesinde ise rapor hazırlanmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte rapor kamuoyu ile paylaşılacak. Kurul, dün ise Deniz Polis Evi’nde basın toplantısında, bilgilendirmelerde bulundu.

Düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, Konuşmacı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Dilek Ertürk, Ulusal Önleme Mekanizması Birimi Koordinatörü Mehmet Alp Didinmez, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Habibe Kara, Uzman Yardımcıları Salih Günay ve Dilara Akad ile psikolog Aylin Öztabur katıldı.

Gerçekleşen basın toplantısında, ilk ve tek görme engelli kurul üyesi Dilek Ertürk bilgilendirmelerde bulundu.

Son derece olumlu izlenimlerle Çanakkale’den ayrılıyoruz”

Ertürk yapmış olduğu konuşmada, “Gerek cezaevi gerek geri gönderme, gerekse engelli bakım merkezi yöneticileri, idarecileri insan odaklı bir bakış sergiliyorlar. Genel olarak personelin yaklaşımından memnuniyet beyan ediliyor. Ekibim ve ben çok mutluyuz. Son derece olumlu izlenimlerle Çanakkale’den ayrılıyoruz. Çanakkale ile ilgili raporumuzu hazırladığımızda kamuoyu ile paylaşacağız” açıklamasında bulundu.

Raporlar ilgili kurum ve kamuoyu il paylaşılmaktadır”

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, ayrımcılığın önlenmesi, işkence ve kötü muameleyle etkin mücadele ve bu konuda ulusal önleme mekanizması görevini yerine getirmek amacıyla 20 Nisan 2016 tarihli ve 6701 sayılı “Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu” ile kurulan Adalet Bakanlığıyla ilişkili bir kamu kurumudur.

Kurum işkence ve kötü muameleye karşı ulusal önleme mekanizması görevi kapsamında Türkiye çapında illerde bulunan alıkonulma merkezlerine (cezaevi, geri gönderme merkezi, mülteci barınma merkezleri, hastaneler, nezarethaneler, psikiyatri merkezleri vb.) haberli ve habersiz inceleme ziyaretleri gerçekleştirmekte ve yapılan görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren raporlar hazırlayarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Tunahan Ünsal


Bu haber 26/08/2021, Perşembe günü yayınlandı, 248 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com