Araba oyunu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçen haftalarda yeni araba alımına uygulanan ÖTV oranlarında bazı şartlarda indirime gidildi. 12 yıldır kullandığımız arabanın yenilenme zamanı geldi diye bayilerin yolunu tuttuk. Tüm araba bayileri tıklım tıklım. Aileler arabalar hakkında bilgi alıyor ama araba alamıyor. Bizim gibi onlar da yaratılan  indirim var algısına kurban olmuşlar. Bir hava alıp evlerine geri dönüyorlar.

Önce yapılan ÖTV indiriminin şartları çok sınırlı. Fatura değeri üzerinden %45 ÖTV vergi ödemesi yapılacak araçların alt sınırı sadece 7.000 TL artmış. Yani 92.000 TL fabrika çıkış fatura değerine kadar olan arabalara %45 ÖTV uygulanacakmış.  %50 ÖTV uygulanacak araçların özel tüketim vergisi matrahı 20.000 TL artmış ve 150.000 TL olmuş. Ayrıntıları çok ama özetle durum bu. Bu durumdaki araç modelleri her markada yok. Bu şartlara uyan  markaların modellerine bakabiliyorsunuz ama alamıyorsunuz. Çünkü Ekim ayına sıra alıyorlar. ÖTV indirimi olmayan %80 ve üzerindeki ÖTV uygulanan araçlar stoklarda var. 360.000 TL ve üzerinde fiyatı olan araçlar iki gün içinde alınabiliyor. Vergi indirimli modeller için aylar öncesinden bazı vatandaşlar sıra almışlar, yeni vergi düzenine göre alış verişlerini indirimli yapabiliyorlar.  Biz algı kurbanları sürpriz ÖTV indiriminden yararlanan bu kişilere imrenerek hayal kırıklığı ile bayiden çıktık.

Tabii bu işin içinde de Türk girişimcisinin pratik para kazanma zekasının işlediğini öğrenmek küçük bir araştırma ile zor olmadı. İndirim olacağının bilgisi zaten aylardır piyasa uzmanlarınca biliniyormuş. Galeriler araçları önceden ısmarlayıp yeni olarak alıp, ikinci el piyasasında zaten satıyorlarmış. Piyasada olmayan ama otomobil bayilerinden 30-40 bin TL pahalı olan araçlar ikinci el piyasasında indirimsiz olarak internet de görülebiliyor. Hem de her modelden onlarca araç var. Vergi değil ama galericilerin yüksek kar payı, fiyatları olduğu yerde tutmuş. Zaten yıllardır döviz kurundaki artışları hemen araç fiyatlarına uygulayan otomobil satıcılarının, döviz kuru azaldığında fiyatları azaltmamalarını anlayamamıştık. Şimdi ikinci el araç satıcılarının, neden kullanılmamış araç sattıklarını ve araç satışından nasıl rant sağladıklarını öğreniyoruz. Serbest piyasa bu olsa gerek. Elimden geldiğince eski aracımı kullanıp birey olarak bu serbest piyasanın oyuncularının ekmeğine yağ sürmemeye çalışacağım. Hem de yıllardır devletin, arabayı üreten fabrikadan daha az emek vererek toplanan aracın değerinin iki veya üç katı vergiyi de vermeyeceğim.

Bu da benim tüketici olarak hakkım değil mi?


Bu haber 25/08/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 401 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com