“Tüm gücümüzle mücadele edeceğiz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇED olumlu kararı verilen Cengiz Holding’in Halilağa Bakır madeni projesine karşı, geçtiğimiz gün Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. Adliye önüne yapılan basın açıklamasında, “Tüm gücümüzle mücadele edeceğiz” ifadeleri yer alırken, projeye karşı dava açıldı.

Cengiz Holding tarafından faaliyete geçirilmesi planlanan, Halilağa Bakır madeni projesine karşı, Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. Dün, saat 14.00’te Adliye önüne yapılan açıklamada, projenin bölgeye vereceği zarar üzerinde duruldu.

ÇED olumlu kararı verildi”

Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından, Adliye önüne yapılan basın açıklamasında, “Bayramiç-Çan İlçelerinde, Cengiz Holding tarafından gerçekleştirilmek istenen ve onlarca köyü etkileyecek olan Halilağa Bakır(altın) Madeni Projesi için tüm itirazlarımıza ve halkın tepkilerine rağmen 26 Temmuz 2021 tarihinde “ÇED olumlu” kararı verildi.

82 vatandaşımız da davacı oldu”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu kararına karşı Kazdağları Ekoloji Platformu’nun organizasyonu ile dava açıyoruz. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Ayvalık Tabiat Derneği, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği gibi 6 kurumsal davacı dışında, bölgede yaşayan 82 vatandaşımız da davacı oldu.

15 yıl boyunca dinamitle patlatma yapılacak”

Proje kapsamında bakır ocağı kapasite artışı, cevher zenginleştirme tesisi ve atık depolama tesisi var. Projenin işletme ruhsat alanı çok büyük. Yaklaşık 5 bin 166 hektar. Yani 51 bin 660 dönüm. Proje süresi 15 yıl ve “patlatmalı açık ocak” şeklinde işletilmesi planlanıyor. Proje süresince 90 milyon ton cevher ve 105 milyon ton pasa üretilecek. Yani 15 yıl boyunca dinamitle patlatma yapılacak ve civar köyler, tarım alanları ve ormanlar toza bulanacak.

Köylerin suyunu kurutacak”

Projenin gerçekleşmesi durumunda bölgedeki köylerin suyunu kurutacak, henüz başlangıç aşamasında ÇED alanı içinde kalan 540 hektar (5400 dönüm) ormanı, 43 hektar (430 dönüm) tarım alanını yok olacak. Proje alanı sonra daha da büyüyecek. Şimdiden proje için köylülerin tarlaları “kamulaştırma tehdidi ile tebligat gönderilerek” ellerinden alınmaya çalışılıyor.

Köylerin sularına el konulacak”

Muratlar ve Hacıbekirler Köylerinin içme suyu kaynakları proje alanı içerisinde bulunmakta. Yani bu köylerin sularına el konulacak. Geçtiğimiz yıl iklim krizi nedeniyle susuzluk çekilen köylerde su kaynakları Cengiz Holding’e tahsis edilecek. Akıncı Deresi, Bostanlık Deresi, Koca Dere, Asmalı Deresi de projeden olumsuz etkilenecek.

Cengiz Holding’i Türkiye kamuoyu yakından tanıyor. Millete ettiği küfürler unutulmadı. Artvin Murgul Bakır Madeni ve Cerattepe Altın Madeni Projesi’nde nedeniyle çevreye ve insan sağlığına verdikleri zararlar kamuoyunda biliniyor.

Yıkım yaratmaya devam ediyor”

Cengiz Holding, aynı şekilde yine Rize İkizdere’de eşsiz ekosistemi ile koruma altına alınması gereken Eskencidere Vadisi’nde halkın haklı direnişine rağmen taş ocağı projesiyle yıkım yaratmaya devam ediyor.

Havasını, suyunu, toprağını zehirleyeceğini biliyoruz”

Karadeniz’de, Kuzey Ormanları’nda doğayı talan eden ve kirleten ve beşli çete olarak ülkemizin tüm kaynaklarını sömüren Cengiz Holding’in Kazdağları’nda da aynı anlayışla hareket edeceğini ve Kazdağları’nın da havasını, suyunu, toprağını zehirleyeceğini biliyoruz.

Alamos Gold’u nasıl durdurduysak Cengiz Holding’e karşı da tüm gücümüzle mücadele edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 24/08/2021, Salı günü yayınlandı, 318 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com