Çocuklara Karar Verme Becerisini Kazandırma

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çocuklar bize bağırarak itiraz edebilir. “Hayır, anne giyinmek istemiyorum” buna karşın anne seçtiği kıyafeti giyinmesi konusunda ısrarcı davranıyor ve çocuk da “Hayır” diyor. Birçok ailede yaşanan örneklerden biri sadece… Çocuklar hep bir şey ister, anne babalar ise doğruları göstermek adına ya izin vermezler ya da kendi istediklerini yapmaları konusunda ısrar ederler. Anne baba ve çocuk ilişkisinin bu tür ip çekme oyunları vardır. Sonuçta gerçek olan şudur ki çocuklar her zaman doğru karar veremezler yetişkinlerinde ne kadar doğru karar verdiği tartışılır ve kendileri açısından risk oluşturabilecek kararlar verebilirler. Ancak müdahaleler çok abartılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuklar kendi hayatlarını yaşayacaklar bizler onların hayatını kuşatmak durumunda değiliz. Çocuklar kendi hayatlarında artıp çoğalırken bizler onların hayatında azalmak durumundayız. Aksi halde onların hayatında da bizim hayatımızda da birçok acıdan çekilmez hale gelebilir. Hayatımızın her açısında irili ufaklı çok sayıda kararlar veririz. Verdiğimiz her karar bir sonraki adımda ne yaşayacağımızı belirler. Kimi zaman istediğimiz sonuçlarla karşılaşırız kimi zaman da hayal kırıklığına uğrarız. İnsan verdiği kararların ürünü olan bir hayatı yaşar. Mutluluklarımızda mutsuzluklarımızda bizim tercihimizdir bir anlamda. Diyebilirim ki kişiliğin gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden biri karar verme beceri ve kalitesidir.

ÇOCUKLARDA KARAR VERME DAVRANIŞI

O halde bir çocuğa kazandırılacak en kritik becerilerden biridir karar verme becerisi. Ancak bu becerinin kazandırılmasıyla ilgili bazı kritik soruların cevabının verilmesi gerekmektedir.

  • Çocuklar neye, ne zaman, nereye kadar karar verebilirler?
  • Bir çocuğun karar veremeyeceği alanlar var mıdır?
  • Çocuğun karar vermesi engellenirse neler olur?

Bu sorular çerçevesinde, bir çocuğun önünde iki seçenek var; ya hayatıyla ilgili kendi kararlarını verebilen ve ayakları üzerinde durabilen ya da hayatıyla ilgili kendi kararlarını veremeyen ve ayaklarının üstünde duramayan biri olacaktır. Anne babanın, bu sorulara verebileceği cevaplar ve cevapların doğrultusunda çocuğun karar verme becerisinin gelişimine yapacağı katkılar onun tüm yaşamını etkileyecektir.


Bu haber 24/08/2021, Salı günü yayınlandı, 1292 defa görüntülendi
*