Yüzme Yarışı engellerle boğuşuyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Rotary Kulübü tarafından her sene organize edilen ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gerçekleşen Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması bu sene de gerçekleşecek. 785 yüzücünün katılım sağlayacağı yüzme yarışmasının tanıtım toplantısı, Truva Otel’de gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda yarış ile ilgili bilgiler paylaşılırken, aynı zamanda sitemde de bulunuldu. Yüzme Yarışı Komite Üyesi Selçuk Aslan, “her geçen sene daha da zorlanmaya başladık. İlk izne başvurduğumuzda ret çıktı. Mart ayında başvurduk yine ret çıktı. Her geçen yıl bu kadar az kişi ile 800 kişilik organizasyon yapmaya çalışıyoruz ve köstek işler çıkıyor” dedi.

Rotary Kulübü tarafından her sene düzenli olarak organize edilen Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı, yerli ve yabancı yüzücüleri bir araya getiriyor. Her sene 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gerçekleşen etkinliğin bu sene 34.’sü yapılacak. Geçtiğimiz sene pandemi dolayısıyla yapılamayan etkinlik bu sene yapılacak ve 785 yüzücünün katılım sağlaması bekleniyor. Yaklaşık 280 görevlinin fiilen katkı sağlayacağı organizasyon bin kişilik bir etkinliği Çanakkale ile buluşturacak. Yarışma ile ilgili bilgilendirme toplantısı dün Truva Otel’de yapıldı.

Yapılan toplantıya, Rotary Kulübü Yüzme Komitesi Başkanı Soykan Özer, Komite Üyesi Selçuk Aslan, Guvernör Yardımcısı Hakan Pamukcu, Rotary Kulübü Sekreteri Tahir Orhan ve Sayman Volga Ersümer katıldı.

“Çanakkale’nin tarihinin, doğasının tanıtımı açısından önem arz etmektedir”

34.Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması ile ilgili basın açıklamasını, Rotary Kulübü Yüzme Komitesi Başkanı Soykan Özer yaptı. Özer tarafından yapılan basın açıklamasında, “30 Ağustos günü ve öncesi Çanakkale’ye gelen yerli ve yabancı katılımcılar, refakatçileri ile yarışmayı izlemeye gelen misafirlerin sayısı yaklaşık 2000 kişiyi bulmaktadır. Bu katılım Çanakkale’mize sosyal ve ekonomik açıdan son derece ciddi katkı yaptığı gibi başta Rotary değerleri olmak üzere barışın kenti Çanakkale’nin tarihinin, doğasının tanıtımı açısından önem arz etmektedir.

6 bin 489 metre yüzülecek

İlhamını, Çanakkale Boğazı’nda yaşanmış bir antik çağ hikayesi olan, Hero ve Leander ’ın hüzünlü aşk hikayesinden alan yarışmamızda kulaçlar; Avrupa yakasında, şehitler diyarı Gelibolu Yarımadasının Eceabat ilçesi kumsalı ile Asya yakasındaki Çimenlik Kalesi kumsalı arasında 3.5 deniz mili ( 6 bin 489 metre ) mesafe de yüzülecektir. İki kıtayı birleştiren ve günümüze kadar barış, dostluk, kardeşlik temasıyla atılan kulaçlar ile 105 dakikalık süreçte yarışmamız tamamlanacaktır.

“280 görevli fiilen yarışma günü katkı sağlamaktadır”

Yüzme Federasyonu takviminde yer alan yarışmamıza; Çanakkale Valiliği’miz, Eceabat Kaymakamlığı, Çanakkale Belediye Başkanlığı, Eceabat Belediye Başkanlığı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı’mız, Çimenlik Kalesi Komutanlığı, Çanakkale Emniyet Müdürlüğümüz, Tarihi Alan Başkanlığı’mız,  İl Dernekler Müdürlüğü’müz, Gençlik Spor İl Müdürlüğü’müz, Sağlık il Müdürlüğü’müz, Çanakkale Liman Başkanlığı,  Çanakkale Deniz Polisi, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gemi Trafik Hizmetleri, Kıyı Emniyeti Müdürlüğü, AFAD gibi 17 kamu kurumu ile proje ortağımız Willusa Turizm ve Küçük Balıkçılar derneği tarafından destek verilmektedir. Bu kurumlardan yaklaşık 280 görevli fiilen yarışma günü katkı sağlamaktadır.

Atatürk’ün ilke ve düşünceleri doğrultusunda, 33 yıldır uluslararasındaki barışın önemini vurgulamak amacıyla Çanakkale Boğazında Avrupa’dan Asya’ya Çanakkale Rotary Kulübü Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması’nı ülkemizden ve dünyanın her yerinden yüzücülerin katılımıyla gerçekleştiriyoruz.

“785 yüzücü ile yarışmamızı gerçekleştirmek istiyoruz”

Yarışmamıza 2012 yılından günümüze kadar 40 farklı ülkeden her yıl ortalama 150 yabancı yarışmacı katılmıştır. Bu süreçte en fazla yabancı yüzücüyü 2014 yılında 208 yabancı katılımcı ile sağlanmıştır. Bu sene 20 yabancı ve 765 yerli katılımcı olmak üzere toplam 785 yüzücü ile yüzme yarışmamızı gerçekleştirmek istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

“Her sene daha da zorlanmaya başladık”

Öte yandan Komite Üyesi Selçuk Aslan, 34.’sü düzenlenecek olan organizasyonda karşılaşılan zorluklarla ilgili değerlendirmede bulundu. Aslan, “Çanakkale’de hala devam etmekte olan en uzun soluklu spor projesini gerçekleştiriyoruz. Bin 500 kişiyi bir gece ağırlayacağız. Burada esnafa, turizme, yiyecek sektörüne çok büyük bir bütçe geliyor. Biz bunu Vailik koordinasyonu ile Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile birlikte yapıyoruz. Biz bunu yaparken, her geçen sene daha da zorlanmaya başladık. İlk izne başvurduğumuzda ret çıktı. Mart ayında başvurduk yine ret çıktı. Her geçen yıl bu kadar az kişi ile 800 kişilik organizasyon yapmaya çalışıyoruz ve köstek işler çıkıyor. Aynı problem Çimenlik Kalesi içinde yaşanıyor. Milli Savunma Bakanlığı, Çimenlik Kalesi için ret verdi. Olimpiyatların yapıldığı dönemde, düğünlerin yapıldığı bu dönemde, kapalı alanlarda yemek yendiği bu dönemde, açık alanda koronavirüs tedbirleri dolayısıyla izin vermiyorlar. Yarışa 7 gün var biz hala izinleri ayarlamaya çalışıyoruz.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Sayın Bülent Turan’a, AK Parti Çanakkale Milletvekili Sayın Jülide İskenderoğlu’na ve AK Parti İl Başkanı Sayın Naim Makas’a, organizasyonumuz konusunda bizlere gerekli hassasiyeti gösterdikleri ve izinleri almamızda sundukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Hassas tavırları ve titiz yaklaşımları sayesinde, organizasyonu bu sene gerekli izinler alarak yapacağız. Kendilerine bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz  ” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 23/08/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 613 defa görüntülendi
*