Vefalı Türk geldi yine

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Güçlü bir Devletimiz var. Şükürler olsun. Dünyanın öteki ucunda, hasta olan, yardıma ihtiyacı olan vatandaşını, Özel Uçak göndererek yurda getiren bir Devlet. Bakmayın siz,”Bilmem kaç tane Uçağı var” diyen, Türk düşmanlarına. Yalnız kendi vatandaşlarının yardımına mı koşuyor? Dünyada nerede bir mazlum varsa, ona da yardım ediyor. Buyurun işte birisi daha. Kabil Havalimanı’nda Taliban’dan kaçmak için, insanların tekerleklerine tırmandığı Amerikan uçağının yanındaki pistte, TK707 sefer sayılı THY uçağının içinde, Türklerin yanı sıra, Afganistan’ın Dışişleri Bakanı, Milli İstihbarat Başkanı,
Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bakanlar ve milletvekillerinin de bulunduğu‘kozmik’ yolcular, nefeslerini tutmuş, Türkiye’ye gelmeyi bekliyorlardı. Taliban’ın hedefindeki bu Afgan yetkililer, film gibi düzenleme ile Türkiye’ye getirildi. Afganistan’daki tüm şehirleri bir bir alan Taliban’ın, Kabil’i de ele geçireceği anlaşılmıştı. Türk Büyükelçiliği durumu yakından takip ediyor, gelişmeleri dakika, dakika Ankara ile paylaşıyordu.  Türk Büyükelçiliği ve Ankara’nın temasları sonunda, bir kurtarma operasyonu planlandı. Kabil, Taliban kuşatmasına geçmeden günler önce, Türk Büyükelçiliği, şehirde bulunan Türk vatandaşları ve Türkiye’ye yakın Afgan devlet adamları ile temasa geçerek tahliye planını anlattı.

Askerimiz Devrede

Bir hafta sonra Taliban, Kabil sokaklarında, Afganistan kaostaydı. Türkiye’nin planları ise hazırdı. Kabil Havalimanı’nda THY’nin TK707 sefer sayılı uçağı bekletiliyordu. Türk Büyükelçiliği, hem Türk vatandaşlarını, hem de bir grup Afgan devlet adamını telefonla arayarak, tahliye operasyonunun başladığını haber verdi. Afgan devlet adamları, evlerini, otomobillerini, hayatlarını geride bırakarak Kabil Havalimanı’na ulaşmaya çalışıyorlardı. Havalimanı yolu çok kalabalıktı. Binlerce insan, oraya doğru akın ediyordu. Taliban şehre girmişti. Afgan devlet adamları ve Türk vatandaşlarının ulaşmayı hedefledikleri ilk yer, Kabil Havalimanı’ndaki Türk askeri birliğiydi. Türk Büyükelçiliği, Türkiye’ye getirilecek kişilerin isimlerinden araba plakalarına kadar, tüm bilgileri önceden askeri birliğe vermişti. Hem Afgan devlet adamları, hem de Türk vatandaşları uçağa geçmeden önce, Türk askeri birliğinde beklediler. Uçağa alınacakları sırada, havalimanındaki yaklaşık 3 bin kişi, Türk uçağına doğru koşuyordu. Bu sırada devreye Türk askeri birlikleri girdi, Tanklarla ve araçlarla kalabalığın önünü kesti. Kalabalık durmuş, istikametini hemen yan pistteki ABD uçağına çevirmişti. İşte tüm dünyanın dehşetle izlediği, insanların tekerlere tutunarak havalanan ABD uçağına binmeye çabaladığı o anlarda, yan pistteki THY uçağı kurtuluş yolculuğu için sessizce bekliyordu. Ve uçuş başladı. Sağ salim Türkiye’ye geldiler. Hepsi de minnettarlıklarını bildirdiler. Filim gibi, değil mi? Türkün gücü işte. Bakmayın siz,”Öldük, bittik” diyen Türk Devleti Düşmanlarına.”Vefalı Türk geldi yine “dedik ya, aynen öyle.

Ay­rı düştüm dost elin­den,
Yıl­lar var ki, çar­par si­nem,
Ve­fa­lı Türk gel­di yi­ne,
Se­lâm Tür­kün bay­ra­ğı­na.
Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 22/08/2021, Pazar günü yayınlandı, 452 defa görüntülendi
*