Kaya: “Henüz bir adım görmedik!”

Zor zamanları kapıya dayanan domates üreticisinin kronikleşen sorunlarını Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’ya sorduk. Girdi maliyetlerinin çiftçinin belini büktüğünü belirten Kaya, maliyetlerin yükselişinin bir an evvel önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Bir yanda çiftçileri ‘2022 yılını nasıl geçireceğiz’ derdi sararken Çanakkale’de kilosu ortalama 15 TL olan meyveleri ise vatandaşlar, yemeyi unuttu. Başkan Kaya durum ile ilgili “Üreticinin yaşadığı sorunları da tüketicinin yaşadığı sorunları da anlamak buna göre de gerekli adımları atabiliyor olmak gerekmektedir. Bu noktalarda henüz adım veya adımlar atıldığını görmedik. Devlet, milleti için var olduğunu göstermelidir.” diye konuştu.

Girdi maliyetlerinin önüne geçilememesi, domates üreticisinin sıkıntılı günler yaşaması ve 2022 yılının nasıl geçirileceği ile ilgili belirsizlikler, üreticinin önündeki sorunların bazıları… Çiftçilerin sorunlarını Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ile konuştuk. Başkan Kaya, sahada, tarlada yaşanan sorunları bir bir dile getirirken, ‘verimli bir sezon geçiriyoruz’ diye de ekledi. Verimli sezon bir tarafta dururken, tüketicinin artık bazı ürünlere ulaşması da tam anlamıyla hayal oldu.

“FİYAT NOKTASINDA İSTİKRARSIZ BİR YIL GEÇİRİYORUZ”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “İlimiz üretim verimliliği ve kalite noktasında başarılı bir sezon geçiriyor. Buğday-arpadan tutunda ayçiçeğine kadar, çeltiğe kadar, domatese, kapya bibere kadar kavuna karpuza kadar bazı meyve türleri hariç verimler noktasında rekoltelerimiz memnun edici seviyelerde. Üretimini, hasadını yapmış olduğumuz ürünlerde ciddi şekilde verimli bir yıl geçiriyoruz ama fiyat noktasında istikrarsız bir yıl geçiriyoruz.

“BUGÜN İLE YARIN ARASINDA CİDDİ FARKLILIKLAR VAR”

Fiyatlar, dünle bugün arasında, bugün ile yarın arasında ciddi farklılıklar var. Buda zaman zaman Sıkıntılı fiyatların ortaya çıkmasına sebep olmakta. Fiyatlar noktasında, istikrasız bir yıl olmasına rağmen, verimliliğin yüksek olmasından dolayı hatta hastalıklarla mücadele noktasında üreticinin birçok yerde başarılı olmasından dolayı iyi bir yıl geçirmekte olduğumuzu söyleyebiliriz.

“DOMATES ÜRETİCİSİ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR”

Domates üreticisi zor günler geçiriyor. 20 gün önce böyle değildi, 20 gün sonra da nasıl olacak bilemiyoruz. Tarımı yönetmek 40 derece güneşin altında tarım yaparak üretim yaparak tarlada çalışarak geçimini sağlayanları mutlu edebilmek için fiyatlardaki istikrarsızlığın önüne geçmemiz gerekiyor.

“YÜKSELİŞİN BİR AN ÖNCE ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR”

Özellikle girdi fiyatlarındaki önlenemez yükselişin bir an önce önüne geçilmesi gerekiyor. Burada 2020 maliyetleri ile 2021 üretim sezonunu geçirdik. 2021 maliyetleri ile de 2022 sezonunu geçireceğiz. Ürün alınacak. İşçilik yapılacak. Mazot alınacak. Dolayısıyla bizlerde 2022’yi nasıl geçiririz düşünceleri üreticiyi şimdiden yormaya başladı. Girdi fiyatlarındaki önlenemez yükseliş, üreticiyi önünü göremez hale getiriyor. Bunun için konunun muhataplarının bir an önce gözle görülür adımlar atması gerekiyor.

“ÇOK ACI VERİCİ BİR DURUM”

Fiyatlarda istikrarsızlık derken düşük fiyatlar demiyorum. Bazı ürünlerde fiyatlara ulaşılamaz durumlara geldi. 15 TL ve üzeri ürünlere, bir kısım gelir düzeyindeki vatandaşlar ulaşamıyorlar. Bu çok acı verici bir durum. Bizim bütün gelir gruplarındaki vatandaşların, bu ülkedeki tüm ürünlere ulaşabilir olması gerekmektedir. Bizim arzumuz budur. Bir meyvenin ne 15 TL olmasını ne de 2 TL olmasını talep ediyoruz. Devlet tam da burada devreye girmelidir. Taban ve tavan olmak üzere fiyatlarda denge kurulması gerekiyor. Konunun muhataplarının devreye girmiş olmaları gerekmektedir. 15 TL bir meyveyi tüm tüketiciler tüketebilir mi? Ülkemizdeki gelir seviyeleri belli. Kim ne kadar, hangi sektör ne kadar kazanıyor belli. Ülkedeki bazı fiyatlar oluşurken, tüm gelir düzeyleri göz önüne alınmalıdır.

“HENÜZ ADIM VEYA ADIMLAR ATILDIĞINI GÖRMEDİK”

Bu konularla alakalı onlarca değişik adımlar atılabilir. Ama bu adımları atabilmek için bilmek gerekiyor. Bilmek için sahada olmak sahanın havasını teneffüs etmek gerekiyor. Yaşanan zorlukları görmek gerekiyor. Üreticinin yaşadığı sorunları da tüketicinin yaşadığı sorunları da anlamak buna göre de gerekli adımları atabiliyor olmak gerekmektedir. Bu noktalarda henüz adım veya adımlar atıldığını görmedik. Devlet, milleti için var olduğunu göstermelidir” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 22/08/2021, Pazar günü yayınlandı, 433 defa görüntülendi
*