Tartı Bağımlılığı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kilo kontrolü ve takibinde doğru tartım en önemli noktalardan biridir. En doğru tartım sabah saatlerinde, herhangi bir şey yiyip içmeden, tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra mümkün olan en az kıyafetle yapılan tartımdır. Kilo takibinin net olarak yapılması için bu tartımın, aynı tartıda ve sabit bir noktada olması gerekir. Süreç boyunca tartımız mümkünse hep aynı yerde bulunmalıdır.

Sıklık konusunda olması gereken ise “haftada en fazla 1 kez” tartım yapılmasıdır. Bugün özellikle bu konu üzerinde duracağız. Birçok kişinin tartılmaya korktuğunu ve tartıdan kaçtığını duymuş veya görmüşsünüzdür. Fakat bizim bu kişilerden daha çok karşılaştığımız grup, tartı bağımlıları yani sık sık tartılan kişilerdir. Bu sıklık 3 günde 1, her gün, her öğün öncesinde, hatta her saat başı gibi aşırı durumları bile içerebilir. O kadar yaygındır ki yazımı okuyan siz bile “Evet, benden bahsediyor.” diyebilirsiniz.

Sık sık tartılma genelde kilosuna çok takıntılı bireylerde görülür. Sık tartımın doğru olmamasının sebebi yeterli kilo değişimi görülmediğinde motivasyon düşmesi, strese ve dolaylı olarak kilo kaybının yavaşlamasıdır. Aynı zamanda sık tartılan kişiler zamanla kendine psikolojik kilo sınırları da oluşturmaktadır. Eğer sık sık tartılıyorsanız, siz de değişiklikler yapmalısınız.

Öncelikle tartıyı gözünüzün önünden kaldırın. Mümkünse evinizde değil, daha seyrek gittiğiniz farklı bir yerde tartım alın. Haftalık randevularla gittiğiniz diyet merkezi, spor salonu veya eczane gibi yerlerde tartım almanız daha doğru olacaktır. Unutmayın, vücudunuz birkaç sayıdan ibaret değildir.

Yapmanız gereken, doğru şekilde ilerlediğinize emin olmanız. Eğer doğru ve sağlıklı bir beslenme planı uyguluyorsanız, düzenli egzersiz yapıyorsanız, vücudunuza yeteri kadar sıvı alıyorsanız ve uyku düzeniniz sağlıklıysa istediğiniz sonuca ulaşacaksınız. Sadece sabırlı olun. Tartıda değişen sayılardan önce bu değişikliğin size nasıl hissettirdiğine, çevrenizden aldığınız güzel tepkilere, daha rahat hareket edip daha enerjik olmanıza, giymeye korktuğunuz o kıyafetin size mükemmel şekilde olduğuna odaklanın.  İşin sırrı kendimizle barışmaya ve vücudumuzu sevmeye dayanıyor. Kendinizle barıştığınızda aynaların da sizinle barıştığını göreceksiniz.

 


Bu haber 20/08/2021, Cuma günü yayınlandı, 319 defa görüntülendi
*