Köprüde son düzlük

5 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak olan, bölgede biteceği gün dört gözle beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışının 18 Mart 1922’de yapılması planlanıyor. Köprünün açılışına kısa bir zaman kala artık çalışmalarda da son düzlüğe girildi. Köprünün otoyolu görünür hale gelirken, 30 tabliye blokunun montajının tamamlandı. Köprünün asma ayakları üzerinde otoyol bir anlamda artık görünür hale geldi.

İnşaatına başlandığı günden bu yana biteceği gün konuşulan, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayacak olan, dünyanın en büyük asma köprüsünde artık sona yaklaşıldı. Köprünün ayaklarının tamamlanmasının ardından, şantiyede çalışmalar hız kazanmış ve 2023’te açılması planlanan köprünün açılışı, 1 yıl öne alınarak 18 Mart 2022 olarak belirlenmişti.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından köprünün inşaatında gelinen noktanın fotoğrafı paylaşıldı. ÇTSO tarafından paylaşılan görselde, köprünün ayakları üzerinde artık beton blok net bir şekilde gözle görülür hale geldi.

Asya ile Avrupa kıtalarını 6 dakikada buluşturacak olan 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün, yolu görünür hale gelirken, bugüne kadar 30 tabliye bloku montajı yapıldı.

1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü ve otoyolu projesi tamamlandığında, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 viyadük, 6 alt geçit, 38 üst geçit, 5 köprü, 43 alt geçit ve 12 kavşak ile iki kıta bir araya gelecek. Köprünün açılmasının planlandığı gün olan 18 Mart 2022 ise dört gözle beklenir oldu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 19/08/2021, Perşembe günü yayınlandı, 523 defa görüntülendi
*