Oto Sanayiden Bir Demet

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Son günlerde oto sanayi ile içli dışı oldum. Birtakım kişisel analizler yapma fırsatı buldum. Bu hafta sizlere yıllarımı verdiğim otomobil dünyası işlerinde bu günlerde ki kadar rezil bir görüntüler ile hiç karşılaşmamıştım.

Korana belası insanların şahsiyetleri ile oynamış. Usta  , çırak ,parçacı bermuda şeytan üçgeni oluşturmuşlar. İnanılmaz tavırlar sunuyorlar. Burunlarından kıl aldırmıyorlar. Parçacılar insafsızca fiyatlar veriyorlar. Ustalarda desen bir havalar bir havalar sanki otomobili o imal etmiş  . Soruyorsun usta arızayı yapabilir misin  ?  biz zaten bu araçlara da bakıyoruz . Ancak bugün bakamam  , yarın hiç bakamam ,öbür gün belki bakarım. Diyebiliyor. Aracı dükkanın önüne çektin mi yandın . İçeriden gelen çırak sana öyle bir bakış bakar ki sanırsın bir suç işledin . Daha sonra ustası seni ele alır iş otomobile bakmaya gelmemiştir ,  gelememiştir . Arıza tespiti konuşma ile yapılır . Ne kadar masraf çıkacağını asla ve asla net olarak öğrenemeden otomobili   getirdiğine  pişman bir vaziyette kös kös ya geri vites yapasın yada kaderine razı olur çıkacak faturayı düşünmeye başlarsın. Otomobilin bu gün yarın yarından sonra belki bu hafta sonu belki de  parça bekler belki parça hiç gelmez geleceği yoktur. Gelen parça uyumsuz olur senin faturanın akibeti ne olur endişen yüzünden oranda buranda sivilceler çıkmaya başlar. Bu arada birkaç defa arabanın yanına gittiysen eğer hayatının hatasını yaptın demektir. Otomobilin sökülmüş sen dökülmüş bir birinize bakar durursunuz . Faturaya geliceee  yedek parçalar , sökme takma işçiliği , parça temizleme sıvısı , torna işçiliği ,üstübü bezi   vs  satır satır yazılı vaziyette elinize alırsınız . bu yapılan işlerin hiçbir garantisi yoktur . Arabana kavuştuğuna sevinirsin garip bir biçimde . Bir de tanıdır paslaşması vardır ki insanın içini acıtır . Bir başka sanayi esnafıyla tamirciye gidersin otomobili yaptırmak istediğini söylersin Motorun çalışmadığı ne yapılacağını tanıdık şahitliğinde ele alırsınız hatta bir de çay söylenir tanıdık olduğu için . Ver elini alamazsın kolunu . ne olduğunu anlamazsın valla . bir  anda otomobilin olduğuna lanetler okursun  . Oysa ki otomobilinde bir elektrik kablosunu kopuk olduğunu bilmezsin.

Oto sanayi yaşamımızda olmazsa olmazımız . Ancak iş yeri sahipleri işçiliklere ve parça fiyatlarına inanılmaz boyutta bindirmeler yapıyorlar. Bizler bir çoğumuz ne parçadan anlarız ne tamirinden bu bilinmezliği kullanmaları hiç de hoş değil. Utanma duyularını bir çoğu kaybetmiş . korana yüzünden kazanamadıklarını şimdi çıkartmaya çalışmaları da bir başka konu. Tavsiyem Otomobilinizi kurumsan şirketler veya atölyelere götürmenizdir.

Sağlıcakla kalın..

TEKNİK

TRİGER ZİNCİRİ VEYA KAYIŞI

Günümüzdeki birçok otomobil triger kayışı dediğimiz kayışa sahip olup, otomobilin markasına göre bu kayışın 60.000 ile 100.000 kilometre arasında değişmesi gerekmektedir. Bu değişim otomobillerin en masraflı bakımıdır. Motorun çalışması için emme ve egzoz supaplarının belirli zamanlarda açılıp kapanması gerekiyor. Bunu sağlayan parça da eksantrik (kam) mili. Ancak eksantrik milinin bu işi yapabilmesi için dönme hareketini gerçekleştirmesi şart. İşte bu noktada devreye triger kayışı ya da zinciri giriyor.

Triger kayışı kopacağı ana kadar sorunsuzca görevini yere getiriyor. Fakat iflası kısa sürede gerçekleşiyor ve onarılması güç hazarlar yaratıyor. Triger kayışı da fren balatası veya lastikler gibi aşınan bir parça. Kayış döndüğü yuvayla sürekli sürtünme halinde olduğu için zaman içinde aşınıyor ve gevşeyebiliyor. Triger kayışının motora zarar vermesi için kopması değil tek bir dişli bile atlaması yeterli olabiliyor. Yeteri kadar gergin olmayan kayış, hiçbir işaret vermeden üç dört diş birden atlıyor. Bunun neticesinde silindir boşluğundan çıkması gereken supaplar orada kalıyor ve pistonlar supaplara çarparak eğilmelerine sebep oluyor.

Siz siz olun otomobilinizin bakım aralıklarına dikkat edin .Mümkün olduğunca orijinal ekipman kullanmaya  özen gösterin.

EYYYYYYYYY KOVALAKUS

Sana bir farkındalık yarattım değerimi bil…

GÜLMECE

Biri ona öldüğünü söylemesi lazım…

 

 


Bu haber 18/08/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 1035 defa görüntülendi
*