Ormanlar

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yaz ayları doğal felaketlerle başladı. Önce müsilaj kabusu başımıza geldi. Kaynağının küçük deniz canlılarının, insanların tedbirsizce kirlilik yaratmasına karşı, almış oldukları bir savunma önlemi olduğunu, uzmanlarından öğrendik. Şimdilik gündemden düştü ama yakında başlaması mümkün. Çünkü kirlilik için bir önlem alınmadı sadece müsilajı deniz yüzeyinden toplamaya çalıştık.

Orman yangınları, aşırı sıcaklarla kıyı şeridindeki tüm ormanlarda görüldü. Yerleşim yerlerine ulaştı. Ya da biz fazla ormanın içine yerleşmişiz o anlaşıldı. Yangınları söndürme işinde teçhizatımızın eksikleri ortaya çıktı. Yangın söndürme uçağı envanterimizde yokmuş ilgili bakan açıkladı da öğrendik. Kiralama yapıyormuşuz o da biraz gecikti. Bu zaman diliminde hektarlarca orman yandı. Söndürme çalışmalarında vatandaşlarımız canını verdi. Ormanda yaşayan  canlılar  ve besi hayvanlarımız ve arılar telef oldu ki içimiz onlarla birlikte yandı.

Yangınlar daha bitmeden Karadeniz ve Doğu Anadolu da aşırı yağışlar yaz aylarımızı zehir etti. Sel felaketlerinde yerleşim yerleri yerle bir oldu. Can kaybı her geçen gün artıyor. Ormanların ve içinden akan dere yataklarının kenarındaki bu yerleşim yerleri plansızca büyümüş. İnsanların ev sahibi olma arzuları yerel yönetimlerce hiç kuralsız kabul edilmiş. Orman ürünlerinin depolandığı alanlar kuralsızca oluşturulmuş. Tomruklar sele karışıp binaları ve köprüleri  silindir gibi ezdiler. Bu iki tedbirsizlik havaların iyi olduğu dönemde sorun yaratmamış ama doğanın uzun vadeli döngüsü işleyince ihmaller ve kuralsızlık doğa kanunlarından  cezasını aldı.

Ormanların yağışları dengelediği, selleri önlediği öğretilirdi okullarda. Ormanları korumamız ağaçlar dikmemiz özendirilirdi şarkılarda, türkülerde. Ne okuduğumuzu ne dinlediğimizi hayata geçiremediğimiz bu yaz yine anlaşıldı. Ormanların medeniyetimizi sınadığı bir yaz geçirdik ne yazık ki. Bir yandan da ormanların olduğu geniş alanlar için maden arama ruhsatları birer birer devreye giriyor. Ağaçlar kesilmeye devam ediyor. Orman ve doğanın bunun da hesabını soracağını hepimiz hissediyoruz. Ama bu hesap hemen yarın sorulmayacak zamana yayılacak. Biz de yeni felaketin nasıl başladığını anlayamayacağız. Güçlü bir iradenin bizim ve doğanın haklarını savunduğunu hissettiğimiz zamanların gelmesi ve doğayla uyumlu yaşamın sürdürülebilmesi gerekiyor bu felaketlerden en az can kaybı olması için.

 


Bu haber 18/08/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 456 defa görüntülendi
*