Bir Ergenim Var-2

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Evet unutmayın ki, özellikle anneler “GÖRSEL DÜZEN”i esas alırken ergenler “İŞLEVSEL DÜZEN”i esas alırlar. Yani bizim düzenimiz onun düzeni değildir.

Risklere en açık dönemdir

Ergenlik dönemi, insanın, hayatı boyunca risklere en açık olduğu dönemdir. Aslında bir çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilir. Ancak doğruyu yanlışı bilmesine rağmen, çoğu zaman dürtüleri baskın çıkar. Bu da ergeni risklere açık hale getirir. Beyin haz odaklıdır ve ergenlik döneminde hazza yönelik davranışlarda artma olur. Gelecekteki kazanımları düşünerek kontrollü hareket etmek yerine, şimdiki hazlara odaklanarak anın keyfini çıkarmaya çalışır. Sigara, alkol, uyuşturucu, internet bağımlılığı, duygusal bağımlılıklar vb. bu dönemde risk alanları olarak bilinirler. Eğer ergenlik süresince bu riskler kontrol altına alınabilirse daha sonraki yıllarda işini kolaylaşır. Kötü alışkanlıklara ergenlikten sonra bağlanma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle ergenlik döneminin çok iyi algılanması ve yönetilmesi çok önemlidir.

Öfkeli ve çatışmacı bir dili vardır

Ergenin en iyi yaptığı şeylerden biri çatışmaya girmektir. En küçük şeylere bile tepki verme eylemindedir ve kolay öfkelenir. Ancak çocuğun kimlik ve kişilik yapılanmasında bu çatışmacı iletişim dilinin büyük önemi ve yararı olduğunu söylemek gerekir. Ergen, çocukluktan gençliğe geçerken, bu çatışmalarla kişilik geliştirme egzersizi yapar. Sonuçta beyin gelişimine bağlı olarak henüz kontrol sistemleri olgunlaşmadığı için daha çok duygu merkezleri ile tepki veren çocuk, kolay alınır; kendisine verilen tepkileri yanlış anlar ve birçok şeyi tehdit olarak algılar. Buna bağlı olarak karşısındaki kişi ile çatışmaya girer. Ancak dikkat edilirse ergenlerin genelde tartıştığı kişiler anne-babalardır. Bunun en temel nedeni de bilinçaltımızın bizi korumaya odaklanmasıdır. Ergenin bilinçaltı bilir ki anne-babasıyla yaşayacağı çatışmadan bir zarar gelmez. O nedenle özellikle anne-babasıyla çatışmaya girer ve kendisinin bile farkında olmadığı bir şekilde beyni bu çatışmanın keyfini çıkarır. SEVGİLERİMLE…


Bu haber 16/08/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 1190 defa görüntülendi
*