Bilinçaltınızla Yüzleşin

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hep birlikte sınanıyoruz. Hayatımızın içinde yaşadıklarımız bir türlü dinmiyor derken toplumsal sınavlarda bizi zorluyor.

Yaşadığımız bu döngüde çocukluk çağı ile birlikte birçok duygu bilinçaltına yerleşiyor. Çocukluk çağları tüm duyguları aldığımız üstelik tamamen savunmasızca kabul ettiğimiz bir dönem. Burada öğrendiklerimizin oluşturduğu blokajlar çoğu zaman diplerde bizi bekliyor. Yıllar geçtikçe yerlerinden çıkmak için zamanı gözlüyorlar. Yaş ilerledikçe duyguları farklı şekilde karşılıyoruz. Yetişkin olmaya başladığımız dönemlerde de, ben üzerinden yürüdüm ve geçtim dediğiniz deneyimler bilinçaltında daha da birikmeye başlıyor.  Bazen sanki üzerine beton dökülmüş gibi en diplerde hapsoluyor. Tekrarlayan duygular yaşıyorsanız bilin ki bu duyguları bilinçaltınızın diplerinde aramak gerekir.

Mesela;

İlişkilerimde sürekli aldatılıyorum ya da tam ciddi bir ilişkiye dönüşecekken ayrılıyorum diyorsanız,

Para benim elimde durmaz geldiği gibi gider diyorsanız,

Beni kimse sevmiyor, kimse değer vermiyor ben bunu hak etmiyor muyum diyorsanız,

derinlerde yatan duygular sizi rahatsız etmeye başlamış demektir.

Bir yol bulmak istiyorsanız mağdur olmaktan vazgeçip adım atmanız gerekir. Belki de sizin hızlandırıcı gücünüz bu adımdır. Bu kısır döngünün içinde kaybolabilir ya da tek adımda bu girdaptan çıkabilirsiniz. Bu adım kendinize rağmen karar vermektir. Bu duyguyu neden kendi hayatımda tutuyorum diye sorun kendinize.

Ne demiş Carl Gustav Jung;

“Siz bilinçaltınızı bilince dönüştürene kadar, o sizin hayatınızı yönlendirecek ve siz ona kader diyeceksiniz ”

Ya kader dediğiniz şey aslında sizin yolunuzda yoksa bu seçimi niye yaşayasınız.

Ben hissettiğim sıkışmış duygulara şöyle yaklaşıyorum. Soruyorum kendime.

Bu bana ait bir his mi?

Bu duyguyu daha önce nerede yaşamıştım?

Bu duygu yaşanırken ikincil hissettiğim duygu nedir?

Kendimde bulamadıysam bunu birinden dinlemiş olabilir miyim?

Bu soruların cevapları beni bilinçaltındaki olası blokajlara götürüyor. Sonraki adım onları oradan bilincime doğru çekip yüzleşmek. Kabullenmek ise en çok sıkıntı duyduğumuz konu. Nedeni bu olamaz ya da tamamen talihsizliğimden demek daha kolay. Bu yaşadığınız ve bilinçaltının içinde bulunan her şey, size ait olmasa da bir deneyim için oradaydı. Bu duygularla yüzleşirseniz hayatınızın akışını değiştirebilirsiniz.

 


Bu haber 14/08/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 488 defa görüntülendi
*