Troia Festivali 58. yaşını kutluyor

Troia Festivali, 2 senedir gerçekleşemiyordu. Bu sene ise aşılamaların hızlanması, vaka sayılarının bir nebze düşmesi ve normalleşme ile birlikte festival 58. Yaş gününü kutladı. Geçtiğimiz gün her zaman olduğu gibi Troia antik kentinde gerçekleşen açılış ile 58. Uluslararası Troia Festivali resmen açılmış ve başlamış oldu. Festival resmen başlarken, konser hariç birçok etkinlik gerçekleşecek. Başkan Ülgür Gökhan açılışta yapmış olduğu konuşmada, “Çanakkale’de, Uluslararası Troia Festivali’ni, 58. Kez karşılıyor olmanın gururu ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

58. Troia Festivali bugün, Troia antik kentinde düzenlenen törenle resmen başladı. Bir süredir Troia Festivali pandemi dolayısıyla yapılamıyordu. Festivalin 58. si olacak olan serisi ise resmen bugün Troia antik kentinde düzenlenen törenle başladı.

Törene, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, CHP İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri, İYİ Parti Belediye Meclis Üyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Troia Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, Troia Kazı Heyet Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan, oda başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

“Yaşadığımız topraklara borcumuzu ödemeliyiz”

Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan, “Bu akşam ben sevinçliyim. Son iki yıl Troia Festivali’nin açılışı yapılamamıştı. 2 yıl sonra tekrar Troia Festivali’nin açılışı Troia’da yapılıyor. Bu beni çok sevindirdi. Bizi sevindiren başka bir olay da hepimizin kurduğu bir hayal vardı. 88’den itibaren Milli Park oldu. Dünya kültür mirası listesine girdi ve bir Troia Müzesi hayalimiz vardı. O hayal 2018’de gerçekleşti. Bu da bizi çok sevindiriyor. Çalışırken bizim motivasyonumuz yaşadığımız topraklara borcumuzu ödemeliyiz. Troia Müzesi gibi projelerle mümkün oluyor” açıklamasında bulundu.

“Düş ile gerçek arasında”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bugün burada düş ile gerçek arasında yükselen medeniyetimiz Troia’nın kadim topraklarında yeniden bir araya geldik. Pandeminin gölgesinde geçirdiğimiz karanlık günlerin bir nebzede olsa ferahladığı bu günlerde, tekrar barışın ve özgürlüklerin kenti Çanakkale’de, Uluslararası Troia Festivali’ni, 58. Kez karşılıyor olmanın gururu ve heyecanını yaşıyoruz.

“Troia Festivali bir yaş daha alıyor”

Çanakkale’nin sosyal, kültürel, ekonomik tarihine tanıklık eden, kalkınma ve tanıtım yolculuğunda önemli bir yeri olan Troia Festivali bir yaş daha alıyor. Biraz daha kök salıyor” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 11/08/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 1341 defa görüntülendi
*