Memur Sen taleplerini tek tek sıraladı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Memur Sen İl Temsilciliği basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Memur Sen İl Temsilcisi Suat Özen ve Eğitim Bir Sen İl Temsilcisi Resul Can, kamu görevlilerinin beklentilerini tek tek sıraladılar. Kamuda çalışan vatandaşların maaşlarının enflasyon karşısında eridiği belirtilirken, “Enflasyon yüzde 18 civarında açıklanıyor ama gelecek teklif yüzde 3’lerle gelirse, bu hakikaten kamu görevlileri adına hayal kırıcı olacak” ifadesi kullanıldı. Kamu Sen ve Memur Sen’in taleplerinin aynı olduğunun belirtilmesi ise sendikaların memurların yaşam standartlarının iyileşmesi noktasında organize hareket ettiklerini gösterdi.

Memur Sen İl Temsilciliği tarafından düzenlenen organizasyon kapsamında, basın mensupları ile bir araya gelindi. Kamu görevlilerinin sıkıntılarının bir bir konuşulduğu basın toplantısında, Memur Sen İl Temsilcisi Suat Özen, talepleri ve beklentileri sıraladı. Öte yandan Eğitim Bir Sen Temsilcisi Resul Can ise 3.600 ek gösterge 3 yıldır hayata geçirilmedi tepkisini gösterdi.

“Hayatın olağan akışı devam etmekte”

Memur Sen İl Temsilcisi Suat Özen, “Kamu görevlileri ile ilgili toplu sözleşme süreci devam ediyor. Bizler öncelikle Memur Sen camiası olarak, biz ülkemizin içinden geçtiği durumu iyi biliyoruz. Son dönemde yaşanan yangın felaketlerinden dolayı içinden geçtiğimiz süreci de biliyorum ama hayatın olağan akışı da devam etmekte.

Bizim talep ettiğimiz zam oranı yarın uygulanacak bir zam oranı değil. Biz bunu 2 yıllık, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak bir süreç için zam talebini dile getiriyoruz. Memur Sen genel merkezi olarak üzerinde durduğumuz, maalesef ekonomik koşullarla ilgili geçtiğimiz 18 ayda hükümetin 7.5 olarak öngörmüş olduğu enflasyon ne yazık ki yüzde 24 bir kayba tekabül ediyor.

“Kamu Sen ve Memur Sen’in talepleri ortak”

Memur Sen olarak, 2022 yılı için yüzde 21 zam. 2023 için yüzde 17 zam. Ayrıca 2022’de yüzde 3 refah payı, 2023’te yüzde 3 refah payı, ayrıca emeklilerde olduğu gibi kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesi, toplu sözleşme ikramiyelerinin arttırılması gibi yaklaşık 90 kalem talebimiz var. Burada ilk defa Memur Sen’in çağırış ile masaya Kamu Sen ve Memur Sen ortak oturuyor. İş kollarının teklifleri ayrı ama genel çatı olarak baktığımızda, Kamu Sen ve Memur Sen’in talepleri ortak.

“Gelecek teklif yüzde 3’lerle gelirse, bu hakikaten kamu görevlileri adına hayal kırıcı olacak”

Hükümetten taleplerimiz geçmiş kayıpların telafi edilmesi noktasında, kamu çalışanlarının enflasyona ezilmemesi noktasında… Bizler tekliflerimizi 26’sında bayramdan sonra bakanlığa ilettik. Bizim gönlümüz istiyor ki açıklanacak teklifin makul, olumlu, hayatın gerçek şartları ile bağdaşır olmasını istiyoruz. Enflasyon yüzde 18 civarında açıklanıyor ama gelecek teklif yüzde 3’lerle gelirse, bu hakikaten kamu görevlileri adına hayal kırıcı olacak” açıklamasında bulundu.

“3600 ek gösterge 3 yıldır hayata geçirilmedi”

Eğitim Bir Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Can ise yapmış olduğu konuşmada, “Biz hükümetin olumlu adım atmasını bekliyoruz. 3600 ek gösterge 3 yıldır hayata geçirilmedi. Bütün kamu görevlilerinin ek göstergelerinin 600 puan arttırılmasını istiyoruz.

Kamuda 40 çeşit sözleşmelilik var. Farklı statülerde aynı işi yapıyorlar. Biz bunun artık tek sistemde olmasını istiyoruz. Sözleşmeli personellerinin kadroya geçmesini istiyoruz. Bayram ikramiyesinde, ayrım son bulsun. Kamu görevlilerine de bayram ikramiyesi verilmeli.

“Sendikalılığın şu anda hiçbir farkı yok”

Sendikalılığın şu anda hiçbir farkı yok. İşçilerde sendikalı olanların bir ayrıcalığı varken, memurlarda bu yok. Biz bunun bir farkının olmasını istiyoruz. Kıdem aylığında sınırlama kaldırılmalı. Aile yardım tutarı artmalı. Çocuk yardımında, yaş sınırı kalkmalı. Ya kreş hizmeti verilmeli ya da kreş yardımı ödenmeli. Derece sınırlaması sona ermeli. Herkes öğrenimine uygun dereceye atanabilmeli. Sosyal devlet somutlaşmalı. Doğum, ölüm, evlilik yardımları arttırılmalı. Giyecek ve yemek yardımında adalet sağlanmalı. Yardım tutarı arttırılmalı. Emeklilerin talepleri görünmeli, sosyal yardımları alma ve sendika üyesi olma hakları devam etmelidir. Şu anda emeklilerin sendika üyesi olma durumları yok. Bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Kadın kamu görevlileri desteklenmeli. Engelli kamu görevlilerinin hakları gözetilmeli. Görevde yükselme ve unvan değişikliğinde sınavlar periyodik olmalı. Herkes ne zaman sınava gireceğini bilmeli. Koronavirüsün zararları giderilmeli. Demokratik ve sendikal haklar genişletilmeli” dedi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 11/08/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 348 defa görüntülendi
*