Bir ödül de belediyeden

Açıldığı günden bu yana birçok ödül layık görülen, Çanakkale’nin göz bebeği Troia Müzesi’ne bir ödül de Çanakkale Belediyesi’nden geldi. Her sene düzenlenen geleneksel Uluslararası Troia Festivali’nde, Homeros Bilim, Kültür, Sanat Ödülü’nün sahibi Troia Müzesi ödülü oldu. Başkan Gökhan hediyeleri bizzat İl Kültür Turizm Müdürü Murat Yılmaz’a ve Troia Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük’e takdim etti.

Homeros Bilim, Kültür, Sanat Ödülü’nün bu seneki sahibi Troia Müzesi oldu. Geçtiğimiz gün festivalin açılış töreninde, ödül sahibini buldu. Ödül töreninde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve İl Kültür Turizm Müdürü Murat Yılmaz açıklamalarda bulundular.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Homeros Bilim, Kültür, Sanat Ödülü’müzün bu yılki sahibini duyurmak istiyorum. Kentimizde her yıl düzenlenen Uluslararası Troia Festivali, Homeros Bilim, Kültür, Sanat Ödülü’nü bu sene UNESCO’nun 1998 yılında, dünya kültür mirası listesine aldığı bu köklü topraklarda bulunan ve 2018 Troia Yılı’nda açılan, açıldığı günden bu yana birçok ödülle kentimizi gururlandıran Troia Müzesi’ne veriyoruz.

Biliyorsunuz, müzemiz 2020 Şubat’ında Türkiye’nin en başarılı müzesi seçildi. Ardından dünya müzecilik tarihi açısından müzeciliğin oscarı olarak tanınan Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’nün de sahibi olduğu.

Müzemizin yapısal cazibesi ve sergilediği değerlerinin dışında, başarı ile adını duyurmasında büyük emeği olan Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz’a, Troia Müzesi’nin kıymetli müdürü Rıdvan Gölcük’e ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, “Değerli Çanakkaleliler, bu ödülü müzemizin müdürü Rıdvan Gölcük bey ve çalışma arkadaşları almayı en çok hak ediyorlar. Ben kendisini de sahneye davet etmek istiyorum. Benim için sürpriz oldu. Kendimi hem çok şanslı ve heyecanlı hissediyorum. Müze hikaye olarak da Troia hikayesi gibi emek verilen, düşünülen, birçok tartışmanın yapıldığı bir süreç sonucunda ortaya çıktı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu ödülü aynı zamanda siz Çanakkalelilerden almış olduk. Herkese çok teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 11/08/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 302 defa görüntülendi
*