Bir Ergenim Var

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ergenlik dönemi insanın en ilgi çekici ve bir o kadar da eğlenceli dönemidir. 10-12 yaşlarından itibaren başlayan yirmili yaşlara doğru sona eren bir zaman dilimidir. Kent kültüründe bu sürenin daha da uzamış olduğunu söylemek mümkün. Hatta ergenlik için doğal kabul bazı davranış kalıplarının ileri yaşlarda da devam ettiği düşünülürse bazı insanlar için ergenlik ömür boyu sürebilir.

Anne-babaların genelde ergenlikte başı dertte olur. Sıkça söylenirler. Arkadaşlarına, öğretmenlere sıkça çocukların huysuzluklarından bahsederler.

“Sürekli beni eleştiriyor, suçluyor”

“Ne söylesem itiraz ediyor, karşı çıkıyor”

“Ders çalış diyorum, sen bana karışma diyor”

“Çok vurdumduymaz, hiçbir şeyi umursamıyor”

“Nasihat ediyoruz, doruyu yanlışı gösteriyoruz ama yine kendi bildiğini okuyor”

“Bilgisayara, telefona çok düşkün hiç başından ayrılmıyor”

Eğer ergeniniz varsa bu şikayetlerinizde neredeyse kaçınılmaz demektir. Ancak iyi olan şudur ki konu olan bu tablo tipik bir ergen tablosudur ve gelişim dönemine özgüdür.

Ergen Halleri

Genel olarak dağınıktır

Özellikle anneleri en çok sinir eden şeylerden biri çocuğunun dağınık olmasıdır. Odası dağınık, eşyaları dağınık, çantası dağınık… Kısaca hayatı dağınıktır. Ama bunun nedeni ergen beynidir. 11-12 yaşlarından itibaren beyin gelişiminde yeni sinir hücreleri gelişir ve yeni bağlantılar kurulur. Bu da beyinin çalışma şeklini etkiler. Bir anlamda diyebiliriz ki beyin, önceki dönemlerden farklı çalışır. Bunun doğal sonucu dağınıklıktır. Anneler genellikle tahammül edemedikleri bu duruma en kısa sürede müdahale etmek isterler. İlk fırsatta çocuklarının dağınık odalarını toplayarak onlara iyilik yaparlar(!) Ancak annenin kendine yaptığı bu iyilik ergen için oldukça rahatsız edicidir. Çünkü annesini düzene soktuğu bu oda da şaşkınlık yaşar ve neyin nerede olduğunu bulmakta zorlanır… Eee sınırlar ihlal edildi!

 


Bu haber 11/08/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 805 defa görüntülendi
*