Kültürler Arası Dayanışma

Gökçeada’daki tarihi kiliselerden çalınan kültür varlıkları ait oldukları yerde korumaya alındı. Düzenlenen başarılı operasyon sonucunda ele geçirilen tarihi eserleri, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’a takdim etti. 12 parça eser, büyük bir titizlikle Bartholomeos’a takdim edilirken, Bartholomeos teşekkürlerini sundu. Bakan Ersoy, “Kültür varlıkları hiçbir zaman din, dil, ırk gibi ayrımlara maruz bırakılmamıştır” derken, Bartholomeos ise “İkonaların bize iade edilmesi çok önemli bir olaydır” dedi.

Gökçeada’nın Zeytinli, Eski Bademli ve Dereköy mahallelerindeki tarihî kiliselerde gerçekleşen hırsızlık olayına ilişkin olarak Gökçeada Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada ele geçirilen eserler Çanakkale Arkeoloji Müzesinde korunuyordu. Panayiya Kimisis Kilisesi’nin de aralarında bulunduğu dini alanlardan çalındığı tespit edilen kültür varlıkları, 2007 yılında Eceabat İlçe Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen bir operasyonda ele geçirildi.

Olaya ilişkin soruşturma Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldü ve ele geçirilen kültür varlıkları yed-i emin olarak Çanakkale Arkeoloji Müzesine teslim edildi.

Gerçekleşen törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz ve turizmciler katıldı.

Müze tarafından yed-i emin deposunda Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda başlatılan çalışmada aralarında Hz. İsa ve Aziz tasvirlerinin bulunduğu dini kültür varlıklarına ilişkin adli süreç Çanakkale Arkeoloji Müzesi ve Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce takip edildi ve mahkeme kararının kesinleştiği bilgisine ulaşıldı.  Ağırlıklı olarak ikonalardan oluşan kültür varlıkları emanette bulundukları süre içerisinde Çanakkale Arkeoloji Müzesinde hassasiyetle korundu.

Söz konusu 12 eser, dün Troya Müzesi’nde gerçekleşen törenle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’a takdim edildi.

“İkonaların bize iade edilmesi çok önemli bir olaydır”

Törende konuşan Bartholomeos, “Bizim için çok değerli ve çok güzel bir gündür. İkonalar, dinimizce kutsal sayılır. Tabi ki tahtaya ve boyalara tapmıyoruz. İkonaların üzerindeki azizlerin, azizelerin, Meryem Ana’nın önünde dualarımızı yapıyoruz. İkonaları muhafaza eden kiliselerimiz, en önemli ibadet yerlerimizdir. Bu kiliselerde, dualarımız için kullandığımız tasvirlere, ikonalara büyük bir önem veriyoruz. Elimizden herhangi bir şekilde alındığı zaman büyük üzüntü duyuyoruz. Emniyet mensupları sayesinde, adadaki kiliselerimizden çalınan ikonaların bize iade edilmesi çok önemli bir olaydır” ifadelerinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise törende yapmış olduğu konuşmada, “2007 yılında üzücü bir olay yaşanmış, Gökçeada’daki kiliselerimizde hırsızlık gerçekleşmişti. Söz konusu olaylara karşı yürütülen soruşturma kapsamında, kültür varlıkları ele geçirildi.

“Kültür varlıkları devlet malı niteliğindedir”

Bu eserlerimizin bölge halkımıza yeniden kazandırmanın en güzel yolunun ait oldukları kiliselerde korunması olduğu düşüncesindeyim. Sizlerin de bildiği gibi ülkemizde kültür varlıkları devlet malı niteliğindedir. Bunları çalmak, izinsiz bulundurmak, bulmak için kazı yapmak hapis cezası ile yaptırıma bağlanmış olan suçtur.

“Hiçbir zaman din, dil, ırk gibi ayrımlara maruz bırakılmamıştır”

Kültür varlıkları hiçbir zaman din, dil, ırk gibi ayrımlara maruz bırakılmamıştır. Dilerim ki herkes medeniyetimizin bu hoşgörülü ikliminden feyz alsın. Kültür varlıklarının barış, dostluk, kardeşlik ve diyalog unsuru olduğu herkes tarafından anlaşılsın” açıklamasında bulundu.

Bu mutluluğu bizlere yaşatan diye cümleye giren Bakan Ersoy, Eceabat İlçe Jandarma Komutanlığına, Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığına, Gökçeada Asliye Ceza Mahkemesine, Troya Müzesi’ne ve çalışma arkadaşlarımıza diyerek İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

“4 bin 122 tarihi eser ele geçirildi”

Bakan Ersoy ayrıca, Cumhuriyet tarihinin ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonunun gerçekleştirildiğini ve toplam 4 bin 122 tarihi eser ele geçirilmiştir dedi.

Gerçekleşen törende, konuşmaların tamamlanmasının ardından, eserler tek tek incelendi. Eserler incelendikten sonra ise etkinlik toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 10/08/2021, Salı günü yayınlandı, 752 defa görüntülendi
*