Çocuklara Uzlaşma Becerilerini Kazandırma

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Toplumumuzda “uzlaşma” yerleşmiş bir kültür ve davranış biçimi değildir. Ailede, okulda, sokakta, iş yerinde yaşadığımız fikir ayrılıkları ya da çatışmaları uzlaşma ile değil, güç kullanarak çözmeye çalışıyoruz. Fiziksel güç, makam gücü, psikolojik baskı gücü, para gücü… Anne-babalar çocuklarını, öğretmenler öğrencileri, yöneticiler çalışanlarını, eşleri birbirini hem güç oyunlarına başvurarak ikna (!) etmeye çalışıyor. Sonuçta, aklın ve vicdanın hakim olduğunu ilişkiler yerine, egonun ve gücün hakim olduğu ilişkiler hayatın çekilmez hale getiriyor.

Çocuklarımıza uzlaşmayı öğretmek zorundayız. Değer ve anlam üreten ilişkiler, çözüm üreten bir toplumunuz ancak bu yolla bir gerçeğe dönüşebilir.

Uzlaşma Becerisi

Uzlaşma kültürü ve becerileri belirli değerlere dayanır. Bu temel değerler şunlar:

Çözüme odaklanmak

Uzlaşmak isteyen insan için ana konu sorununun çözümüdür. Eğer kişinin niyeti bağcıyı dövmek değil de üzümü yemekse sorunun çözümünü samimi bir şekilde ister ve kendi payına düşen sorumluluğu alır.

Değişime hazır olmak

Uzlaşmayı tercih eden kişi değişime hazırdır. Bir anlamda, kendisi için doğru olan bazı şeylerden vazgeçmeye de hazırdır. Elbette kendi fikrini ve doğrusunu savunacaktır ama az ya da çok durduğu noktadan geri adım atmayı da hazmedecektir. İnsanın doğası değişimi kolay kabul etmez. Ancak, gerçek uzlaşma, egomuzu aşıp gerektiğinde kendi doğrularımızı da tartışmaya açabilecek güçte olmayı gerektirir.

Ortaklaşmak ve paylaşmak

Karşımızdaki kişinin farklılıklarını kabul edebilmek ve onunla bu farklılıklarına rağmen iletişim halinde olup birlikte yaşamak uzlaşmanın olmazsa olmazıdır. Sonuçta benim fikrimi değerli kılacak olan da farklı bir fikir olmasıdır. O halde farklı fikirler ve doğrular bir arada olmayı başardığında, kendi farklılığına anlam katmış olacaktır.

Karşımızdaki ile empati kurmak

Bir sorunun en az iki tarafa aitti. Çözümü üretecek olan da bu iki taraftır. O nedenle her iki tarafın çözüme giden yolda birbirini algılaması, anlaması ve birbiriyle empati kurması şarttır. Ne zaman ki karşımızdakinin yerine koyabilirsek onun ihtiyaçlarını ve yaşadığı zorluğu daha iyi anlayabiliriz.  Uzlaşma, bir anlamda karşımızdakinin işini kolaylaştırmak demektir. Karşımızdakinin işini kolaylaştırdıkça kendi işimizi de kolaylaştırmış oluruz.

 


Bu haber 10/08/2021, Salı günü yayınlandı, 938 defa görüntülendi
*