Cephe arkasındaki mücadele müzeleşti

Gelibolu Yarımadası Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı kontrolünde Konya Selçuklu Belediyesinin destekleri ve Sağlık Bilimleri Üniversitesinin katkılarıyla hazırlanan 1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile açıldı.

Alçıtepe Köyü’nde gerçekleşen açılış törenine Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Belediye Başkanvekili Süleymen Canpolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl ile siyasi parti ve oda temsilcileri katıldı.

Açılış öncesi sırasıyla Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Konya Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kurdele kesme törenine geçildi.

“Cephe arkası da cephe kadar kahramanlık gerektiriyor”

Kurdele kesme töreni öncesi kısa bir konuşma da yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; “Çok güzel canlandırmaları da içeren çok değişik bir müze oldu. Herkes cepheyi görüyor ama cephe arkası da en az onun kadar kahramanlık gerektiriyor. Bunu da anlamlandırdığı için çok çok önemli.

Günümüzde zaten sıhhiyeciler çok farklı bir savaş veriyor Korona ile. Bu bütünsel çerçeveden baktığımızda da çok güzel bir müze olmuş, çok da anlamlı olmuş, hepimiz için hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Görsel ve işitsel canlandırmaların yer aldığı müze, Çanakkale Savaşları’nda Gelibolu Yarımadası’ndaki muhabereler sırasında cephe gerisinde devam eden sağlık mücadelesini ziyaretçilere aktaracak.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 10/08/2021, Salı günü yayınlandı, 258 defa görüntülendi
*