Evde ekmek yapmak alışkanlığa dönüştü

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Covid-19 salgını ile birlikte evde kendi ekmeğini yapma kültürü canlandı. İnsanlar dışardan alınan ürünün eve virüs taşımasını önlemek maksadıyla kendi ekmeklerini evde yapmaya başladılar. Öte yandan sokağa çıkma kısıtlamaları ile evde geçirilen zamanın artması ekmek yapmak için fırsat yarattı. Setbaşı Ekmek Fırını işletmecisi Yaşar Çınar virüs döneminde canlanan ekmek yapma kültürünün fırından ekmek alma yönündeki talebi düşürdüğünü normalleşme döneminde de insanların evde üretmeye alışması nedeniyle talepte artış olmadığını söyledi.

Setbaşı Ekmek Fırını işletmecisi Yaşar Çınar temel gıda malzemesi olmasına rağmen Covid-19 kısıtlamaları döneminde fırıncılığın da etkilendiğini ve bu etkilerin hala devam ettiğini belirterek şunları söyledi; “Tam gün sokağa çıkma yasaklarında sadece fırının etrafındaki yerleşimlerde oturan kişilerin alışverişine müsaade edilmesiyle uzaktaki müşteriler gelemedi. Zarar etmedik ancak yüzde ellilik bir kar kaybı yaşadık. Talep düştü.

“Ekmeye talep azaldı”

Ayrıca bu virüs halka unutmuş olduğumuz çok değerli bir kültürümüzü de kazandırdı. Eskiden bahçeli evlerde bir ekmek fırını olurdu evin hanımları ekmeğini,  böreğini yapar, pişirir ev halkına servis ederdi. Hatta ekmeği birkaç hane toplanıp yapardı. Günümüzde şehirleşme ile birlikte dikey mimari nedeniyle bu kültür unutulmaya yüz tutmuştu. Salgın ile birlikte insanlar elektrikli fırınlarıyla bu kültürü canlandırdı. Şehirde yaşayanların belli bir kısmı evlerinde ekmek yapma kültürünü tekrar kazandı. Bu sebeple de ekmeye talep haliyle azaldı.

Normalleşme ile birlikte de talepte bir değişiklik olmadı bir kesim evde ekmek yapma kültürünü hala sürdürüyor. Öte yandan normalleşme yaz mevsiminde olduğu için tarım işçileri yer değiştirdi, tatile gidenler oldu dolayısıyla şehir merkezlerinde talep tedbirlerin olduğu döneme göre artmadı aynı şekilde devam ediyor.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 09/08/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 374 defa görüntülendi
*