Anafartalar Zaferi’nin 106. yılı kutlu olsun

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Anafartalar Zaferi’nin 106. yıldönümü nedeniyle Çanakkale’nin milletvekilleri ve belediye başkanları mesajlar yayınladı.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu yayınladıkları ortak mesajda; “Çanakkale Muharebeleri’nin her bir anı kahramanlıklara ve eşsiz mücadelelere sahne olmuştur. Milletimiz, Çanakkale’de hem denizde hem karada gerçekleşen muharebelerde büyük fedakârlıklarla verdiği mücadele ile istiklâl ve istikbâli uğruna neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

10 Ağustos 1915 günü gerçekleşen Conkbayırı Süngü Hücumu, mevcudiyetini vatanı uğruna feda eden ve etmeye devam eden Mehmetçiğin büyük kahramanlıklarından biri olarak tarihe geçmiştir. Çanakkale Muharebeleri’nin dönüm noktası olan Anafartalar Zaferi de destanlaşan zaferlerimizden biri olmuş; kahraman ecdadımız büyük fedakârlıklarla, göğüs göğüse çarpışarak vatanına sahip çıkmıştır.

Çanakkale’de yazılan destan sonsuza kadar silinmeyecek aziz bir destandır. O gün oluşan ruh, bugün bile bizlere yol gösteriyor. Bu şuurla aziz şehitlerimizin ve şanlı tarihimizin emaneti bu topraklar için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

Bu duygularla Anafartalar Zaferi’mizin 106. yıl dönümünü kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek; “Tarihin seyrini değiştiren savaşlar vardır. İşte bu savaşlardan en önemlileri bizim topraklarımızda yaşanmıştır. Çanakkale Zaferi gerek deniz gerekse karada kazanılan büyük bir başarıdır. Tarihin seyrini değiştiren bu savaşların bir kısmı da tarihin seyrini değiştiren barışlara neden olmuştur. Yine bunların en önemlileri Çanakkale’de tarihe geçmiştir. Bu yüzden barışın ve kardeşliğin kentidir Çanakkale’miz. Kahraman askerlerimiz, savaşta dahi centilmenliğini korumuş; Kızılhaç çadırları ve hastane gemileri, yaralı taşıyan botlar, ya da sedyeleri hedef alan atışlar yapmamıştır. Bu nedenle Çanakkale Savaşı “Centilmenler Savaşı” olarak da anılmaktadır. Anafartalar Grup Komutanı Kurbay Albay Mustafa Kemal’in askeri ve stratejik dehasıyla başarıya ulaşan taarruz, akabinde Anafartalar Zaferi’ni getirmiştir. Harekât sonunda, Mustafa Kemal durumu şöyle değerlendirmiştir: ‘…Gerçekte, düşmanın bir kolordusunu zayıf bir tümenimle Kireçtepe-Azmak arasında yenmiş, Tuzla Gölüne kadar takip ederek orada tespit etmiştim.’ İşte zaferi getiren azim ve inanç buydu. Hasta adam olarak anılan, emperyalist devletlerce paylaşılması planlanan bir devlet Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Çanakkale’de dirilmiş, Kurtuluş Savaşı ile ayağa kalkmıştı. Başta Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’de can veren şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Anafartalar Zaferi’nin 106. yılı kutlu olsun.” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bundan 106 yıl önce işgal amacıyla, Çanakkale’de denizde ve karada tüm şanslarını zorlayan düşman kuvvetlerinin bu planları 10 Ağustos 1915’te Anafartalar’da bir kez daha bozguna uğramıştır. Her cephesi ve tüm vakaları ile dünya tarihine geçen Çanakkale Savaşlarının en kanlı çatışmalarından biri olarak not düşülen Anafartalar Muharebesi, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, kahraman Mehmetçiğin de düşmana göz açtırmayan azim ve mücadelesi sonucunda zaferle sonuçlanmıştır.

Kayıplar çok fazla ve çok acı olsa da vatan savunması amacıyla eşi benzeri görülmeyen mücadeleler veren, destanlar yazan kahramanların bu zaferi, bir bakıma Kurtuluş Savaşına giden bir rota da çizmiştir. O rota ki, bizleri önce bağımsızlık ve egemenlikle, ardından Cumhuriyetle, çağdaşlıkla, uygarlıkla buluşturmuştur. Bugün, 10 Ağustos 1915’i anarken ve zaferi kutlarken gerek Çanakkale Savaşlarında gerekse Kurtuluş Mücadelesinde verilen o yüce emeği, kalplerde atan vatan sevgisini, 7’den 70’e verilen kayıpları ve tüm bunların temelinde yatan hür bir millet ve ülke emelini unutmamalı; türlü zorluk ve yoksunluklara göğüs gererek ömürlerini tüketmiş dedelerimizin, ninelerimizin, kahraman Mehmetçiğimizin ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı nasihat ve emanetlerini aklımızdan çıkarmamalı, her birine en kıymetlimiz olarak sahip çıkmalıyız.

Anafartalar Zaferi, vatan için özgürlük ve bağımsızlık yolundaki çok önemli mihenk taşlarından biridir. Bize bu önemli zaferi emanet eden ve burada yazılan destanla birlikte milli birlik ve beraberlik şuurunu bizlere bir kez daha gösteren başta Anafartalar Grup Komutanı ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan söz konusu olduğunda gözünü kırpmayan tüm kahramanlarımızı, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, 10 Ağustos Anafartalar Zaferini kutluyorum.” dedi.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar; “Tarihin önemli dönüm noktalarından, topraklarımızın en şanlı zaferlerinden Anafartalar Zaferi’nin yıldönümündeyiz. Dayanışma, birlik, beraberlik ve mücadele ruhunu diri tutanların her zaman zafer kazanacağının tarihsel ispatı olan Anafartalar Zaferi, bölgesel bir askeri kazancın ötesinde siyasi, askeri, sosyal, tarihi vb. birçok yönüyle gerek ülkemiz gerekse dünya için çok önemli bir dönüm noktasıdır.

10 Ağustos; denizde başarı elde edemeyen düşmanın kara saldırısına başladığını, ancak burada da güçlü bir direnişle karşılaştığını göstermiştir. Deniz ve karada süren Çanakkale savaşlarının her cephesi, eşsiz mücadelelere sahne olmuş, Mehmetçiklerimiz her bir cephede destansı bir kahramanlığa imza atmıştır. Anafartalar Grup Komutanı, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk idaresindeki ordumuzun mücadelesi, aziz milletimizin bu cennet vatana her şart altında sahip çıkacağının, bağımsızlığını müdafaa edeceğinin ispatıdır. 10 Ağustos, milletimizin zulme ve esarete karşı direnişinin sembolüdür. İnanıyoruz ki, o günkü dayanışma ruhunu muhafaza ettiğimiz sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmayacaktır. Başta Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale’de tarih yazan tüm kahramanlarımızı, bu vesileyle ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum. Çanakkale Destanını yazan atalarımızın bize bıraktığı en büyük manevi miras olan ‘Çanakkale Ruhunu’ her daim sahiplenmeye devam edeceğimizi bildirir, zaferimizin yıldönümü kutlarım.” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 09/08/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 481 defa görüntülendi
*