İçinden Geleni Söyle

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Merhaba Sevgili Okur

Biliyorum başlığa bakıp çoğunuzun öyle kolay mı her şeyi söylemek diye bana karşı geldiğinizi ya da bazılarınızın söylüyorum zaten dediğini.

Aslında hiç basit değil öyle pat diye içimizde olanları karşı tarafa aktarmak, söylemek, karşı taraf ile direkt olarak konuşmak falan ben bunların hepsini biliyorum çünkü ben sizden biriyim, herkes gibi yaşıyorum her şeyi farklı olan tek şey farkındayım artık bir şeylerin ve bugün sizin de farketmenizi istiyorum.

Bazen iş yerinde, bazen aile içinde, bazen ilişki içinde ve bazen arkadaş çevremizde ağzımıza kadar gelip geri ittirdiğimiz bir dolu söylemimiz var içimizde kalan, öyle ki kendi kendimize dert edip kendi kendimizle savaş verip nedense bir şeyleri hep kendimizle halletmeye çalışıyoruz. Sanki karşımızda kimse yokmuş gibi onun da sorunlarını biz kendi kafamızda bitirmeye ya da ayrıntılı bir şekilde düşünmeye çalışıyoruz. Evet belki karşı taraf çok anlayışsız biri sen ne söylersen söyle seni anlamayacak ama ortada söylenecek ya da senin yakındığın bir durum varsa bu tek taraflı halledilecek ya da yük edinilecek bir durum olamaz, ne kadar anlayışsız biri olsa da karşımızda inanın ağzımızdan çıkacakların ufak bir etkisi olacaktır ona en azından artık tek başına düşünmeyeceksin ne de olsa…

Karşı tarafı dinlemeden ya da onunla konuşmadan kendi içimizde bir şeyleri halletmeye çalıştığımızda ya habersiz bir şekilde küsmüş oluyoruz ya da karşı tarafa bunu tavırlarla gösterdiğimiz için değişmiş ama  halbuki belki içimizden geleni söylediğimizde alacağımız cevap bizi değiştirmeyecek veya bizi o insana küstürmeyecek kadar güzel bir açıklama olacak ya da küseceksek bile kendi kendimize değil karşı tarafın söylemleri ile küsebiliriz yani ortada alınacak bir tavır varsa İçimizden gelenleri söyledikten sonra bu tavrı almamız daha doğru olmaz mı?

İletişimsel bozukluk bir çok insanla arkadaşlığımızı, ilişkimizi ne kadar fazla etkiliyor karşımızdakinin de bizim gibi anlayan duyabilen biri olduğunu düşünürsek sizce de kendimizi bir şeyleri içimizde bırakarak çok yormuyor muyuz?

İçinde olduğumuz dönemi bilgi dönemi olarak değil iletişim dönemi olarak adlandırmışlar o kadar… onca sosyal platform, bir sürü iletişim kanalı ve birileriyle bir araya gelebileceğimizi sağlayan ortamlar varken bir şeylerin içimizde kalması demek birey olarak ben bu yükü istiyorum demektir.

O yüzden belki bugün olmasa bile belki böyle bir sorununuz yoksa bile olduğunda ne olursa olsun içinizden geleni söylemeye hakkınız var.

İletişim dilinizi en güzel şekilde seçerek incitmeye gerek en kötü şeyleri bile anlaşılır bir dille konuştuğunuz zaman inanın bana sizi anlamayacak kimse yok, anlamayacak biri çıkarsa eğer bu sizin içinize dert değil artık en azından bununla avutun ruhunuzu.

Benden çıktı artık bir şeyler diyebilmek bile size hem ferahlık hem de güç verecek unutmayın.

İçinizden geçeni söyleyin yarına kalırsa belki çok geç olacak…

Şu kısacık hayatta,bu kadar zorluğun arasında bir de iletişimsel olarak zarar gördüğünüz bir hayatı kabullenmeyin.

Önce ayna karşısında sonra da insanların karşısında her şeyi söyleyebilecek gücü hissettiğiniz yarınlara…

Sağlıcakla kalın

 


Bu haber 05/08/2021, Perşembe günü yayınlandı, 2963 defa görüntülendi
*