Vatandaşın çilesi bitecek mi?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sosyal Konutlar konusunda çalışmalar son haftalarda bir hayli hızlandı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, geçtiğimiz günlerde konutlarda oturan vatandaşlarla istişarelerde bulundu. İstişareler sonrasında, Sosyal Konutların Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili Çanakkale Belediyesi’nde toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’da katıldı. Semizoğlu konuyla ilgili, “7 yıldır devam eden bu süreç artık acilen sonuçlanmalı” dedi. Başkan Gökhan, toplantı sonrasında Müteahhitler Birliği ile de görüştü. Bugün gerçekleşecek olan, Olağanüstü Belediye Meclisi Toplantısı’nda, karar ve alınan sonuçlar kamuoyuna duyurulacak.

Sosyal Konutların Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili gerçekleşen toplantıya, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Sayman Üye Özgür Ekşi, Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Tennioğlu, Meclis Üyesi Şakir Kutluay ve Genel Sekreter Sema Sandal katılım sağladı.

Belediye Meclisi İmar Komisyonu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ; 860 konutun bulunduğu Sosyal Konutlar Mevkiinin günümüz koşullarına uygun, depreme dayanıklı ve aynı zamanda hak sahiplerinin de mağdur olmadan minimum maliyet ile yenilenmesi için çalışmaların 7 yıldır devam ettiğini, plan tadilatı ve proje yarışması ardından Bakanlığa riskli alan olarak ilan edilmesi için başvuru yapıldığını, bu aşamada Üniversiteden de destek aldıklarını belirtti. Söz konusu yerin 5 kattan 8 kata çıkması ile ilgili değişikliğin bu hafta Belediye Meclisine sunulacağını ve bu inşaatları Çanakkale müteahhitlerinin yapmasını arzuladığını ifade ederek 5 kattan 8 kata çıkmasının yanı sıra, harç olmadığı ve KDV oranının da yüzde 1 olduğu bilgisini verdi.

Toplantı ile ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu : “ Öncelikle Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’a şahsımı ve sektörden ilgili Komite üyelerimizi davet ettiği için çok teşekkür ediyorum.

7 yıldır devam eden bu süreç artık acilen sonuçlanmalı. Allah korusun olası bir depremde bu vicdani yükü hiçbirimiz kaldıramayız. Bize göre de bu işi ÇTSO üyesi bir ya da birkaç müteahhit üstlenmelidir.

Bizim bu konuda fikrimiz açık ve nettir, biz siyaset yapmıyoruz. 8 kata çıkması ile zaten yüzde 60 bir iyileştirme bir anlamda gelir artışı sağlanıyor. 40 yıl önce alınan bir daire ile bugün aynı dairenin sıfırının alınması mümkün değil. Kaldı ki yer de 40 yıl önceki yer değil. Çevrenin yerleşim alanı haline gelmesi, Troya Köprüsü, Emniyet Müdürlüğü’nün yapılması, ileride Küçük Sanayi Sitesi’nin kalkacak olması ile Sosyal Konutlar Mevkii büyük değer kazandı. Bu yüzden hak sahiplerinin metrekarelerinin küçülmesi ya da fark vermeleri asla bir kayıp olarak düşünülmemelidir. Hak sahiplerinin minimum bir bedel ödeyerek ya da metrekarelerinin küçülerek dairelerinin yenilenmesi için Belediyemizin de gereken fedakarlığı yapacağına inanıyorum.

860 hak sahibi şimdiki dairesi neredeyse oradan dairesini en uygun koşullarda almalı. Bu yenileme keyfi değil elzem bir durumdur. Bu düşüncelerimi ve Belediye Meclisinden karar çıktıktan sonra biz de müteahhit üyelerimiz ile bir toplantı yaparak bu konuyu değerlendireceğimizi toplantıda ifade ettim.” dedi.

Sona mı gelindi?

Toplantının sona ermesinin ardından, Belediye’de Müteahhitler ile bir başka toplantı daha düzenlendi. Düzenlenen toplantı sonrasında ise bugün gerçekleşecek olan olağanüstü meclise gözler çevrildi. Günler süren çalışmalar, istişareler ve toplantılar sonrasında, alınan kararların kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Tunahan Ünsal


Bu haber 03/08/2021, Salı günü yayınlandı, 494 defa görüntülendi
*