Mecliste “Abine söz verdin” Tartışması

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkaleliler son günlerde normalin üzerinde seyreden sıcak havalardan bunalırken kentin yerel meclisi İl Genel Meclisi’nde de ısınan hava, üyeleri bir anda gerdi.

Ulupınar Köyü’nde yer alan, Avukat Mehmet Altın ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in ortak yeri olarak İl Genel Meclisinin gündemine gelen imar dosyasına, kabul oyu verilen karara itiraz edilmişti. Gelen itirazlar ise Temmuz ayında oylanmış, 3 defa yapılmasına karşın netice itibariyle sehven hatalı sayılan oylar, kamera kayıtlarıyla tespit edilmişti. Neticesinde, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş tarafından “ad okunarak” yeniden oylanması için meclise gönderildi.

İmar dosyası hakkındaki konuşmalar esnasında CHP’den ayrılarak AK Parti saflarına katılan Meclis Başkanı Nejat Önder ise CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan’a “Abine söz verdin” iddiasında bulununca meclisin harareti bir anda yükseldi.

ESKİ KATİP ÜYEDEN YENİ ÜYEYE MANİPÜLASYON İTHAMI

İlk geçen karara yapılan itirazların, reddedilmesine rağmen kabul edildiğinin zabıtlara geçtiği Temmuz ayı kararı, mecliste dün gün yeniden görüşüldü. Görüşme esnasında Önder, oylamanın yanlış sayılmasının da 3 meclis üyesinin çift oy kullanması nedeniyle olduğunu belirtti. Eski dönem Katip Üyesi CHP Çan İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Güler’in oylamayı manipüle etmekle itham ettiği Katip Üyesi Lapseki İl Genel Meclisi Üyesi Halil Özer de söz alarak kasten yapılan bir yanlış olmadığını ve manipülasyonun ağır bir itham olduğunu vurgulayarak “Kimsenin dosyasına artı veya eksi bir şey katmak ve olanın dışında bir şey söylemez bize yakışmaz.” diye konuştu.

“BEN HİÇ KİMSEYE ÇİRKİN AŞAĞILIK SÖZLER VERMEM”

Önder’in konuşmasının bir kısmında, “Siz, Abinize söz vermiş olabilirsiniz” sözlerine CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan, “Kendi bildiğiniz, ezber ettiğiniz siyasete sakın beni bulaştırmayın.” diyerek sert çıktı. Pehlivan, “AK Parti Grup Başkanvekili şahittir. Size en ufak bir baskı telkin ya da yönlendirme yapmayacağım demişimdir.” dedikten sonra sözlerine şu ifadelerle son verdi: “Bu dosya üzerinden kimden destek istediysem burada çıkıp söylesin, ben de çıkıp gideyim. ‘Abilerine söz verdin’ cümlesini hiç kimse, ömür boyu benim hakkımda kuramaz. Ben hiç kimseye çirkin aşağılık sözler vermem.”

Tartışma alevlenirken Önder, Pehlivan’ı yalancılıkla suçladı ve “Ben o partinin içindeyken ‘Sadık Bey beni kaale bile almıyor’ diyen sizsiniz.” ifadelerini kullanınca ortam daha da gerildi.

Biga İl Genel Meclisi Üyesi Levent İrez de tartışmaya dahil olarak “Siz bizim Grup Başkanvekilimize iftira atamazsınız. O benim grup arkadaşım.” çıkışında bulundu.

GÖĞÜSGEREN: “NEJAT BEY ETİK DAVRANMIYORSUNUZ”

Eski dönem başkanı Sadık Göğüsgeren, tartışmaya kayıtsız kalmayarak “Nejat Bey bu yaptığınız çok kötü bir şey. O dönem bizim yuvamızın içindeydiniz. O dönem olanları şimdi ifşa etmek etik değil. Siyasi anlamda etik davranmıyorsunuz, bunu doğru bulmuyorum. Yarın başkan, bizden biri de olabilir ama o dönem sırlarını bilgilerini yalan bile olsa, doğru bile olsa ifşa etmeniz doğru değil.” dedi. Göğüsgeren ayrıca tartışmaların ardından “Başkan, ‘sehven yanlış sayılarak tutanaklara geçmiştir’ deseydi konu buralara gelmeyecekti. Bu gerginlikleri yaşamayacaktık.” diye konuştu.

KORKMAZ DA PEHLİVAN’IN HAKKINI TESLİM ETTİ

Konuya müdahil olan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz da “Bu konu çok uzadı. Oylamaya geçelim.” dedikten sonra, Pehlivan’ın da hakkını teslim etmesi gerektiğini vurgulayarak “Hiçbir dosyada, hiçbir grup başkanvekili bu şekilde bize destek olun ‘evet’ verin dememiştir. Parti içerisindeki söylemlerde ne olmuştur bilemem. Ancak Grup Başkanvekili Enver Bey de burda… Ne bana ne ona abi bize destek olun denmemiştir.” diye konuştu.

“ÇANAKKALE ADINA BÜYÜK BİR AYIPTIR”

Ulupınar imar dosyası sürecini, başından itibaren anlatan Pehlivan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bir vatandaş olarak bu konuda üzgünüm. Cumhuriyet Halk Parti’li siyasetçi arkadaşımız, kendi ortağının da mağdur olmamasını teminen, kendi ismi üzerinden, gayet şeffaf ve açık bir dosyanın bu şekilde çirkince tartışılmasından duyduğu rahatsızlık sebebiyle hisselerini diğer plan başvurucusu kişiye satmış durumdadır. Bu da Çanakkale adına aslında çok büyük bir ayıptır. Bu şehirde doğmuş büyümüş yaşamış ve siyaset yapmış bir kişi, yüzde 50 hissedarı olduğu bir yerde, sırf adıyla ilgili çirkin yakıştırmalar yapılmasın diye kendi mülkiyet hakkından vazgeçme noktasına gelmiştir.”

CHP’Lİ ÖMER AR YİNE ÇEKİMSER KALDI

Tartışmaların ardından gündem maddesi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna yeniden iade edilmek üzere oylandı. Tülay Ömercioğlu’nun izinli sayıldığı, 33 üye ile yapılan toplantıda CHP’li Ömer Ar’ın çekimser oy kullanması ile birlikte 16 AK Parti’nin kabul oyu, 16 CHP’nin ret oyu sayıldı. Başkan Önder, AK Parti yönünde “kabul” kullandığı için açık oylamada eşitlik halinde iki oy sayılarak 17-16 olarak dosya, komisyona yeniden havale edildi.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU TALEBİ REDDEDİLDİ

CHP Grubu, gerekli araştırmasını yaptığını belirttiği için İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havalesine ret vermesinin ardından, bir önceki oylamanın görüntülerinin tespiti açısından meclis Araştırma ve Hukuk Komisyonuna sevkini talep etti. AK Parti’li Ömer Şahin’in talebin doğru olmadığını belirten konuşmasının ardından CHP Grubu’nun talebi ‘oylama bitmiştir’ denilerek Önder tarafından reddedildi.

Öte yandan Başkan Önder, yaptığı her yanlışın arkasında olduğunu vurguladığı konuşmasının ardından her mecliste gündeme gelen meclis üyelerini gündem dışı konuşturulmamasının da mevzuat gereği olduğunun altını çizdi.

Eylem Gözeldere

 

 


Bu haber 02/08/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 833 defa görüntülendi
*