Bu ateş hepimizi yaktı

Türkiye günlerdir yangınlarla sarsılıyor. Adana, Marmaris, Bodrum, Fethiye, Manavgat, Denizli Buldan, Isparta kelimenin tam anlamıyla yanmayan yer kalmadı ve yangınlar 6 gündür devam ediyor. 28 Temmuz’dan bu yana süren yangınlarda ise 8 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ahırlar, hayvanlar, yerleşim alanları ve evler yandı. Çanakkale’de, vatandaşlara yangınlarla ilgili ne düşündüklerini ve yangınlara müdahalenin yeterli olup olmadığını sorduk. Çanakkaleliler, yangınlara müdahaleyi yetersiz bulurlarken, “Bizler de diken üstündeyiz”  dediler.

Çanakkale’de her sene çıkan orman yangınlarında, bugüne kadar çok sayıda ağaç ve ormanda yaşayan canlıyı kaybettik. 6 gün önce ise Türkiye’nin dört bir yanından yangın haberleri gelmeye başladı. Akdeniz’de cennet köşeleri yanarken, yangınlar bir türlü kontrol altına alınamıyor. Meydana gelen yangınlarda, 8 vatandaşımız hayatını kaybederken, 31 ilde 129 yangının çıktığı belirtildi.

Halen devam eden yangınlarla tahribat ve kayıp giderek artmaya devam ederken, Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşlar diken üzerinde beklemeye başladılar. Her sene yangınlarla kabusu yaşayan Çanakkale’de vatandaşlar, helikopter sesi duyduklarında yangın endişesine kapılır oldular.

Gündem Gazetesi olarak, sokakta yangınları vatandaşlara sorduk. Çanakkalelilere, “Yangınlarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Yangınlar sabotaj sonucu çıkmış olabilir mi? Yangınlara müdahaleyi yeterli buluyor musunuz?” sorularını yönelttik. Yaş grupları ve cinsiyetleri farklı olan kentliler, birbirinden farklı cevaplarla yangınları değerlendirdiler ancak Çanakkale’de ortak kanı yangınlara müdahalenin yetersiz oluşu oldu.

Vatandaşlar özellikle Türk Hava Kurumu’nun uçaklarının kullanılmamasına tepki gösterirlerken, havadan müdahalenin olmazsa olmaz olduğunu belirttiler. Yangınların eş zamanlı ve farklı bölgelerde çıkmasının mantıklı olmadığını ve sabotaj ihtimalinin yüksek olacağını dile getiren kentliler, kaybın büyük olduğunu ve Çanakkale’de de diken üzerinde olduklarını vurguladılar.

İntepe ve Gelibolu yangınlarını gören vatandaşlar, havadan yangına müdahale etmenin hayati önem taşıdığını belirttiler ve yardım-erzak, her türlü ihtiyaç malzemesinin temin edilebileceğini vurguladılar.

Vatandaşlar, “Ciğerimiz yanıyor” derken, aynı zamanda haberleri dikkatle takip ettiklerini ve ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini gazetemize aktardılar.

Çanakkalelilerin ortak tepkisi THK uçaklarının kullanılmamasına

Röportaj yaptığımız Çanakkaleliler Türk Hava Kurumu envanterinde kullanılan uçakların kullanılmayıp, kiralama yöntemi ile yangınlara müdahale edilmesini eleştirdiler. Öte yandan vatandaşlar ormanların kapatılmasını olumlu karşılarlarken, yangın riskinin alınan karar ile düşürüldüğünü ifade ettiler.

Tunahan Ünsal


Bu haber 02/08/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 841 defa görüntülendi
*