“Yetkililerin yetersizliğini üzüntüyle takip ediyorum”

6 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Deva Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda yangınlara karşı etkisiz kalan mücadelemizi konu aldı. Karaca; “Ülkemizin envanterinde 1 adet dahi uçağımızın bulunmaması iktidarın her alanda olduğu gibi yangınla mücadelede de sınıfta kaldığını açıkça göstermektedir” tepkisinde bulundu.

Başkan Karaca tarafından sosyal medyada yapılan paylaşımda, “Tarım ve Orman Bakanı: “ Biz burada son teknoloji diyoruz; insansız hava uçakları, insansız hava helikopterleri diyoruz, hala antikacı dükkanı gibi 1960’dan kalma uçakları kullanalım tarzında açıklamalar yapıyorlar.”

Son günlerde ülkemizde yaşanan orman yangınlarına müdahalede Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ve yetkililerin yetersizliğini derin bir üzüntüyle takip ediyorum. Ormanlarımız yanarken, vatandaşlarımız canını verirken, yanı başımızdaki Yunanistan’ın 38 yangın söndürme uçağına sahip olması ancak ülkemizin envanterinde 1 adet dahi uçağımızın bulunmaması iktidarın her alanda olduğu gibi yangınla mücadelede de sınıfta kaldığını açıkça göstermektedir.

Artık vatandaşımızın yanıltılması, aklıyla dalga geçilmesi vicdanımızı çok rahatsız ediyor. Daha fazla canımızın yanmaması için, başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri “polemik değil icraat üretmeye” davet ediyorum.

Ama milletimiz müsterih olsun, DEVA iktidarında;

💧Orman yangınları ve diğer felaketlerle mücadele kapsamında Paris İklim Anlaşması’nı derhal imzalayacağız.
💧Afet Mevzaut kurumsallaşmasını yeniden sağlayıp riskleri önleyeceğiz.
💧Her yangından sonra vatandaşlarımızın kafasında soru işareti oluşturan ‘yanan yerlerin imara mı açılacağı’ düşünce ve kanaatlerini tamamen ortadan kaldırmak adına yanan orman alanlarının rehabilite edilerek imara açılmasını yasaklayan kanuni düzenlemeler getireceğiz.
💧Yangınla mücadele kapsamında her türlü teknolojik gelişmeleri uygulayıp hızlı söndürme modellerini uygulayacağız.
💧İlgili STK’lar ile işbirliği yaparak ormanların korunması adına her yıl düzenli rapor çıkaracak ve acil eylem planlarımızı oluşturacağız” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 01/08/2021, Pazar günü yayınlandı, 246 defa görüntülendi
*