CUMPA farklı damak zevklerine hitap ediyor

6 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz Cuma günü kurulan Cuma Pazarı’nda birkaç tezgahta kabak çiçeği alıcılar ile buluşturulurken sadece bir tezgahta da ejder meyvesi meraklılarına sunuldu.

Kabak Çiçeği Dolması Ege Bölgesi’ne özgü bir yiyecek olarak Çanakkale’de pek çok kişi tarafından biliniyor ve keyifle tüketiliyor. Bu sebeple pazarda dolma yapmaya uygun biçimde toplanmış Kabak Çiçekleri de ilgi görüyor.

Ejder meyvesi ise pazarda sadece bir tezgahta az miktarda yer aldı. Tanesi 20 liradan satılan ejder meyvesini tezgahında sergileyen pazar esnafından Batuhan Uzcan, yüksek fiyatı nedeniyle ez miktarda az satışının olduğunu bu sebeple tezgaha talebe yetecek kadar meyve koyduğunu söyledi. Uzcan, getirdiği miktarda ürünü merak edenlerin denemek maksadıyla ya da bilenlerin faydaları nedeniyle az miktarda satın aldığını ifade etti.

Diğer bir adı da pitaya olan ejder meyvesi içerdiği C vitamini ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yüksek kalsiyum oranı ile kemikleri geliştiriyor. Likopen içeren meyve, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor. Düşük kalorili içeriği ve lifli yapısıyla kilo vermeye yardımcı oluyor.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 31/07/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 393 defa görüntülendi
*