Uçak yaz 0000’a gönder!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye günlerdir hemen hemen her bölgede çıkan yangınlarla boğuşuyor. Vatandaşlar canlarını zor kurtardıkları yangınlardan, mallarını, hayvanlarını, çiftliklerini, ahırlarını kurtarmak için akla karayı seçiyorlar. Yangın, uluslararası basın tarafından dünyaya naklen yayınlanırken, her haberde ise Türkiye’nin yangına neden az uçakla müdahale ettiğine değiniliyor.

Türk Hava Kurumu, çocukluğumuzdan bildiğimiz, resmi törenlerde yer alan, tulumları ile çocukların hayallerini süsleyen, deneyimli pilotlar yetiştiren ve yangınlarda sarı uçakları ile görmeye alışık olduğumuz bir kurumdu. Kurumdu! Şimdi ise kayyum yönetiminde, uçaklarının 1960’lardan kaldığı ve bir işe yaramadığı ifade ediliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz gün yangın bölgesinden yaptığı açıklamada, “THK uçakları uçabilecek kapasitede değil” dedi. Bakan Pakdemirli açıklamanın devamında, “Envanterimizde yangın söndürme uçağımız yok” dedi.

Yıllardır Türkiye’de yangın söndürme uçaklarının ve helikopterlerinin sahibi Ruslar. Ruslar, Kazaklar… Neden? Türkiye’nin neden yangın söndürme uçağı yok? Türkiye’de neden bugüne kadar yangın söndürme uçağı alınmadı?

Geçtiğimiz gün sosyal medyada paylaşılan haberlerde NASA tarafından, çıkan yangınların, dünyadaki haritası kamuoyuna ulaştırıldı. Dünyada birçok bölgede çıkan yangınlarla, ülkeler imkanları dahilinde mücadele ediyorlar.

Uçak sayılarına bakıldığında ise, Yunanistan 38 uçak, Fransa 26 uçak, İtalya 19 uçak, İspanya 17 uçak, Türkiye 3 uçak.

Ekonomik krizle yıllarca boğuşan, kriz dediysek, krizde dahi Yunanların et yiyebildiklerini unutmayalım. Bizde bir kilo kıymanın fiyatını yazmayacağım. Ellerim titriyor. Yunanistan’ın nüfusu yaklaşık olarak 10 milyon. İstanbul’un nüfusu mültecilerin göç dalgasından önce 15 milyon. Türkiye nüfusu mültecilerin göç dalgasından önce 84 milyon.

10 milyon nüfusa sahip olan Yunanistan, ülkesinde çıkan yangınlara 38 uçak ile müdahale ederken, biz Ruslardan kiraladığımız 3 uçak ile yangına müdahale etmeye çalışıyoruz. Çalışıyoruz diyorum çünkü açıklanan verilere göre 71 orman yangını çıktı. 71 orman yangınına, 3 uçak ile nasıl müdahale edilebileceğini açıklayan gencimizi kesinlikle bilim fuarlarında, Türkiye’nin temsilcisi ilan etmemiz gerekir.

Yine sosyal medyada görmüş olduğumuz haberlerde, geçtiğimiz yıllarda yangın çıkan bölgelere inşa edilen otellerin hemen yanı başında yeni yangınların çıktığı görüldü. Yangın çıkan bölgeye inşa edilen otel sakinleri, yanında çıkan yangın dolayısıyla tahliye edildi.

Öte yandan Cübbeli Ahmet Hoca çıktı ve yangınlarla ilgili kritik bir tespitte bulundu. Cübbeli Ahmet Hoca, “Allah’u Ekber diye tekbir getirin, yangınlar söner” dedi.

ÖTV, KDV, MTV, sonunda her gördüğümüz V’den sonra tedirgin olmaya başladığımız bu günlerde, toplanan yardımlar ile toplumu doğrudan ilgilendiren olaylara karşı harekete geçiyoruz. Uçak dediğimiz de öyle bir mahalle para toplayalım da alalım diyebileceğimiz bir taşıt değil ki! Kaldı ki 550 bin nüfusa sahip olan Çanakkale’de bizler daha SMA hastası Ahmet Alp bebek için gerekli yardımı dahi toplayamadık!


Bu haber 30/07/2021, Cuma günü yayınlandı, 1055 defa görüntülendi
*