“İlk olarak ‘Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkaracağız”

Pandemide ertelenen Cumhuriyet Halk Partisi (Chp) İlçe Danışma Kurulu Toplantıları devam ediyor. Eceabat ilçesinde önceki gün yapılan toplantıya CHP’nin iki Çanakkale Milletvekili de katılırken Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek önemli bir konuşma yaptı.

Eceabat İlçe Başkanı Metin Övün’ün divan başkanlığında başlayan toplantıya Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İl Başkanı Metin Ümit Ural, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, il ve ilçe yöneticileri ve ilçe üyeleri katıldı.

Başkan Metin Övün’ün konuşmasıyla başlayan toplantıda İl Genel Meclis Üyeleri de üyeleri yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Seçim hazırlıklarından bahseden ve CHP’nin beraber yürüdüğü dostları ile birlikte mutlaka iktidar olacağını vurgulayan Genel Başkan Yardımcısı Erkek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

CHP’nin erken veya zamanında yapılacak ilk seçimde iktidar olacağını da belirten Erkek, “Türkiyenin bugün cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde cumhurbaşkanlığını kullandılar. Çok güzel bir sistem inşa ettiler ama bu sistem 3 yılda iflas etti.” İfadeleriyle başlarken, AK Parti iktidarının ilk seçimde sona ereceğini vurguladı.

“İKTİDARIMIZDA ENSAFIN ÇİFTÇİNİN FAİZLERİNİ SIFIRLAYACAĞIZ”

Erkek, “Samimi olarak söylüyorum ‘Yolcudur Abbas bağlasan durmaz.’ Hem seçim çalışmalarını hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Projelerimizi, kadrolarımızı hazırlıyoruz. İktidar için biz hazırız. Öncelikle vatandaşın ağırlaşan sorunları için çalışacağız. Esnafımızın çiftçimizin kullandığı tüm kredilerin faizlerini sileceğiz. Anaparalarını da yeniden yapılandıracağız.”

“İÇİŞLERİ BAKANINI İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ”

“İlk meclisten çıkaracağımız yasa, ‘Siyasi Ahlak Yasası’dır diyoruz. Çünkü siyaset çok kirlendi. Bu iktidar kirletti. 24 Mayıs’ta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çıktı televizyona, milletin huzurunda ‘mafyadan her ay 10 bin dolar alan siyasetçi var’ dedi. 66 gün geçti, hala daha Cumhuriyet Savcılığına bir isim vermedi. Savcılığa da bildireceğim dediği halde… Bildirmekle de yükümlü, bildirmemesi suçtur. Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı ile birlikte kirli bir suçun, yüz kızartıcı bir suçun üstünü örtüyorlar. Böyle bir İçişleri Bakanına vatandaş nasıl güvenebilir? Böyle bir İçişleri Bakanına gerçek anlamda suçla mücadele edebilir mi? Uyuşturucu suçları, taciz suçları, cinsel suçlar, kasten öldürme suçları, hırsızlık suçları sürekli artıyor. İçişleri Bakanını istifaya davet ediyoruz. Böyle bir İçişleri Bakanını Türkiye hak etmiyor. Adam çok açık bir şekilde vatandaşın gözü önünde suç işliyor. Böyle bir İçişleri Bakanına vatandaş güvenemez, biz de güvenmiyoruz. Bir siyasetçinin  mafyadan para alması çok ciddi bir şeydir.”

“SORULARIMIZI SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Bunun dışında Cumhuriyet Halk Partisi olarak tüm haklı ve meşru soruları sormaya devam edeceğiz;

Mafyadan düzenli 10 bin dolar alan siyasetçi kim? Sezgin Bakan Korkmaz’ın aklanması için 10 Milyon Euro nereye, kime gidecek? 128 Milyar Dolar nerede? Hangi tarihlerde, hangi ihaleyle, hangi kurdan kimlere satıldı? Mafyanın siyasi nerede? FETÖ’nün siyasi ayağı nerede? Bütün bu soruları sormaya devam edeceğiz ve bir gün bir savcı bunları soracak ve ilgileri çağırıp gerekli soruşturmaları yapacak. Bugün yargı ağı vesayet altındadır. Cumhuriyet Savcıları görevlerini yapamıyor. Bunların hepsini değiştireceğiz. İktidarımızda meclisten çıkaracağımız ilk kanun, ‘Siyasi Ahlak Kanunu’dur. Türkiye’de siyasetin etik kodlarının netleşmesi lazım. Bugün bir bakan kendi bakanlığına, kendi şirketinden mal satıyorsa eğer, siyaset bir zenginleşme aracı haline getirilmiş bu iktidar sahipleri tarafından… Bunların hepsine bir son vereceğiz.”

“’ÇOĞULCULUK MU TEK ADAMLIK MI’ SEÇİMİ OLACAK”

“Sonrasında da vatandaşımızın ağır sorunlarını çözdükten sonra da toplumsal uzlaşmayla yeni bir anayasa ile demokratik hukuk devleti için güçlendirilmiş parlamenter sistemi ve bağımsız, tarafsız yargıyı tesis edeceğiz. Bunun için de hazırlıklarımız tamam. Merkezine demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü koyan siyasi partilerle de çalışmalarımız devam ediyor. Cumhur İttifakı dışındaki tüm siyasi partilerin hükümet sistemi, güçlendirilmiş parlamenter sistem üzerinde uslaşmış olması çok değerlidir. Çünkü önümüzdeki seçim şöyle bir seçim olacak; Başkanlık Sistemi mi, Güçlendirilmiş Parlementer Sistem mi? Keyfilik mi, Hukuk mu? Çoğunculuk mu, Tek adamlık mı? Bunların hepsini seçmen tartacak. Her zaman söylüyoruz en güvenli adalet vicdanlardadır. Bu sistemde Türkiye, üzücüdür ki freni patlamış kamyon gibi yuvarlanmaktadır.”

Eylem Gözeldere


Bu haber 30/07/2021, Cuma günü yayınlandı, 339 defa görüntülendi
*