Başkan Önder, “ Burası bakkal dükkanı değil”

Geçtiğimiz günlerde CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, İl Özel İdaresi ile ilgili iddialarda bulunmuş ve Çanakkale kamuoyunda tartışmalar yaşanmıştı. Gürses’in iddiaları ile ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder basın açıklamasında bulundu. Meclis Başkanı Önder, Erzurumlular tartışması ile ilgili Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ı örnek göstererek, Erzurumlu olduğunu hatırlattı. Ayrıca Önder, İl Özel İdaredeki kadrolaşma iddiaları ile ilgili “Burası bakkal dükkanı değil” dedi.

Geçtiğimiz günlerde CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, İl Özel İdaresi ile ilgili iddialarda bulunmuştu. O iddialara, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, basın açıklaması ile cevap verdi. Başkan Önder, İl Özel İdarede bulunan AK Parti Grubu toplantı salonunda, kameraların karşısına geçti. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz ve İl Genel Meclisi üyelerinin de katıldığı basın açıklamasında, Başkan Önder, birbirinden farklı konulara değindi.

“Edep ve adaptan uzak söylemlerine cevap vermek için buradayız”

İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses’in İl Özel İdaresi ile ilgili iddialarına, “Sayın Valimiz gece gündüz demeden, bu şehrin gelişmesi adına, bu şehirde yaşayanların refahı adına, Valimiz ile ilgili Erzurumlu rüzgarı tepki topluyor sözcüğünden öte, son 1 yılda da sayın Vali İlhami Aktaş’ın bu rüzgara eklendiği ile ilgili, basın açıklamasına bir cevap vermek istiyoruz.

Bu arkadaşımız aynı zamanda AK Parti İl Başkanı ve eşinin de bizzat ismini soyismini vererek gazetelerde paylaştığı, edep ve adaptan uzak söylemlerine cevap vermek için buradayız.

“CHP’nin ben nereye gittiğini merak ediyorum”

Bu arkadaşımızın bende İl Genel Meclisi Başkanı olarak, ötekileştiren, bölgecilik ve bölücülük yaparak milletin içine nifak tohumları sokmasından dolayı, böyle bir hakkının olmadığını ve kendisini kınadığımı ifade etmek istiyorum. İçinde bulunduğumuz ülkemizde en çok birlik beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, bu sözcüklerin, CHP bünyesinde bulunan bir arkadaştan çıkması, CHP’nin nereye gittiğini ben merak ediyorum.

“Esefle kınıyorum”

Arkasından ötekileştiren, bölgecilik içeren bu sözlerin ardından, ben o partide de yıllarca görev yaptım. İlçeden hiçbir ses çıkmıyor oluşunu esefle kınıyorum. Siyasi söylemlere başlarlarken, barışın kenti olarak başlayan bu arkadaşlar, maalesef ötekileştiren bu sözcüklerle ilgili hiçbir örgütsel açıklama yapmıyor oluşları düşündürücüdür.

Burada, bizim İl Başkanımız Naim Makas ve eşinin de isminin bizzat verilerek, edepten, adaptan uzak söylemiyle yapması delikanlılığı da sığmaz. Özel İdaredeyiz. Naim Makas, Özel İdareden İl Başkanı olduğundan bu tarafa, hiçbir tane iş almamıştır. Almadığı gibi de bu iddialar karşısında, belgesi olmayan bu arkadaşımızı özür dilemeye davet ediyorum. Eğer madem bu kadar Erzurumlu furyasından rahatsız olan bu arkadaşımıza, şu anda İl Genel Meclisi Üyesi olmasını borçlu olduğu Çanakkale Belediyesi’nde de ikinci adam konumunda olan Rebiye Ünüvar’ın anahtar listesinden girdi. Rebiye Ünüvar’da Erzurumludur.

Söylemi ile icraatları örtüşsün. Burası yasalarla idare edilen, ihalelerin ne şekilde olacağı usül esası vardır. Arkadaşımızın iddialarına baktığımızda, bütün işleri AK Parti İl Başkanı Naim Makas ve eşi alıyor. Boş kadro olan mimarlığı da yılbaşını bekleyen bir kadro iddiası var. Burası bakkal dükkanı falan değil.

Dil ve üslup, nezaket sınırlarını aştığı zaman çözüm üretemezsiniz. Nefret dilini kullanmış, ötekileştirmiş ve bunu siyaset zanneden bu arkadaşımızı özür dilemeye davet ediyorum” yanıtını verdi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 27/07/2021, Salı günü yayınlandı, 354 defa görüntülendi
*