“Bir kaosu atlattık”

Özellikle pandemi döneminde, Kuzey Ege turizm cenneti haline gelirken, Gökçeada’ya olan ilgi son yıllarda artmaya devam ediyor. Gökçeada, 9 günlük bayram tatilinde, uzun araç kuyruklarına, yoğun bir nüfusa ve insan popülasyonuna uğradı. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, geçtiğimiz yıllara göre kapasitenin üzerine çıktık derken, bir tepkide bulundu. Başkan Çetin, “Büyük kentlerin kaosundan kaçan insnların, bu bakir yerlere kaos getirmeleri ve kirletmeleri akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı. Gökçeada bayramda, turizm potansiyeli yüksek bir o kadar da kaotik bir 9 günü geride bıraktı.

Kuzey Ege, doğası ve bakir koyları ile özellikle büyükşehirler için, pandemi sürecinde bir tatil cenneti haline geldi. Bozcaada, Asssos ve Gökçeada, İstanbulluların akınına uğrarken, bölgenin turizm hareketliliği gözle görülür şekilde arttı. Ekonomik kazanç da bu hareketlilik ile doğru orantılı olarak artışa geçti.

Gökçeada, 9 günlük Kurban Bayramı sürecinde, birçok misafiri adada konuk etti. Uzun araç kuyrukları günlerce sürerken, adada konaklama tesisleri doldu, koylarda vakit geçiren insanların ise geride çöpleri kaldı. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, 9 gün sonunda ortaya çıkan faturaya bakıldığında, adaya olan ilginin memnun edici olduğunu ancak adada 9 günde tam anlamıyla kaos yaşandığını belirtti.

“Akıl alır gibi değil!”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, “Gökçeada açısından güzel ve olumlu bir tatil geçirdik. Gökçeada’nın bu kadar ilgi görmesi memnuniyet verici ama maalesef ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın temizin alışkanlıklarının sıfır olması, muhtelif yerlerde denize girdikleri koylarda, tüm yiyip içtiklerini koylara bırakmaları akıl alır gibi değil.

“Her yere poşet poşet çöp bırakılır mı?”

Büyük kentlerin kaosundan kaçan insanların, bu bakir yerleri ve temiz yerleri kirletmeleri ve bu bölgelere kaos getirmeleri akıl almaz derecededir. Ege’deki tanıdık belediye başkanları ile görüştük ve herkes aynı şeyden şikayetçi. Böyle bir durum olabilir mi? Her yere poşet poşet çöp bırakılır mı?

“Kapasitenin üzerine çıktık”

Gökçeada, geçtiğimiz senelere göre daha iyi bir gelir elde etti. Bu konu ile ilgili zaten sayısal anlamda çok daha fazla kat be kat kapasitenin üzerine çıktık.

“İlginin arttığını görmek memnun edici”

Son iki yıldır, üç yıldır, özellikle pandemi sürecinde Gökçeada’ya olan ilginin arttığını gözlemlemekteyiz. Gökçeada’ya gelen insanların döndüklerinde burası ile ilgili ilgilerinin ve taleplerinin olduğunu görmek memnun edici” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 26/07/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 581 defa görüntülendi
*