Aşı olmayana, yasak gelsin!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bir kısım, ‘Ne olacaksa olsun’ kafasında. Bir kısım aşıya karşı komplo teorileri içinde. Bu bakış açılarıyla, bu maç buradan zor döner! 4. dalgaya doğru hızla gidiyoruz, karamsarlık içerisindeyiz.
Onca emek umarım boşa gitmez. Tatil başlamadan 4 binlerde olan hasta sayımız bu günlerde 20 binlere dayandı. Vur patlasın; çal oymasının sonucu olsa gerek. Salgını durdurabilmenin çaresi, kurallara uymak ve aşı olmak. Aşı olanlar hasta olsalar da hastalığı çok hafif atlatıyorlar. Aşı olmayanların ise, hem kendileri hem de çevresindekiler büyük riskte. İnsanlar aşıyı reddettikçe, yeni varyantlar türüyor. Bu yeni varyantlar aşılı, aşısız hepimizi riske sokuyor. Yakın gelecekte aşı mecburiyeti, aşı kartı uygulamaları kaçınılmaz olur ve olmalı. Bir yıl daha kaybedecek lüksümüz yok.”
Fransa’da aşı olmayanlar, birçok mekâna giremeyecek. Ya da toplu taşıma araçlarına binemeyecek. Kendi ceplerinden test yaptırmaları gerekecek. Virüsü daha fazla yayan aşılanmayanlar evde kalmak zorunda kalacak. Koronavirüs kısıtlamalarının tamamen kaldırıldığı İngiltere’de, hükümet sürpriz bir biçimde kapalı eğlence mekânlarına girişlerde aşı zorunluculuğu getirmeye hazırlanıyor. Yunanistan’da yasakların kalkmasıyla birlikte, korona vakaları 10 katına çıkınca; hükümet yasaklara dönüş kararı aldı. 1.5 senedir dünyanın yaşadıkları düşünülürse, kimse,”Benim özgürlüğümü kısıtlayamazsınız” demesin.

                 Yalnız değilsiniz!

Ne yazık ki, birlikte yaşıyoruz.23 milyon kişi aşı yaptırmamış. Aramızda, Atom Bombası gibi dolaşıyorlar. Yani sizin özgürlüğünüz, bir başkasının özgürlüğüne engel olduğunuz noktada biter. Bu net. Türkiye’de aşı yaptırma oranı hâlâ yüzde 63 seviyelerinde. Geri kalanlar aramızda dolaşıyor. Varyantlar, yeni dalgalar konuşulurken neden risk alalım ki? Meseleye bu açıdan bakmak lazım. Aşıyı reddedenlere kanuni düzenleme yapılarak kısıtlama getirilmelidir. Başka yolu yok. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, özellikle tatil beldelerinden gelen kalabalık görüntüleri için,‘Korkunç!’ diyor, Şöyle örnek veriyor: “Vizitem vardı, şimdi oradan çıktım. Gelen her hastama ‘Aşı oldunuz mu?’ diye soruyorum. Hastam ciddi semptomlar gösteriyor, dedi ki ‘Olmadım ve inanın çok pişmanım.’Daha kötüsü ailesine de bulaştırmış. İyi ki onlar aşılı. Ona şükrediyor. Çünkü hafif atlatıyorlar. Bayram sabahı, ‘Umarım bu hatamı canımla ödemem’ diyen bir hasta düşünün. Bu neyi gösteriyor. Aşılanma çok önemli. Hastalığa karşı elimizdeki tek silah. Şu an maskesiz-mesafesiz ve en önemlisi de, aşısız ya da tek doz aşı ile tatilde, köyünde ya da kalabalıklarda dolaşan insanlar, birkaç hafta içinde, ne halde olacaklarını durup, sorgulasınlar. Metrekareye düşen insan sayısı, olması gerekenin 5-6 katı. 4. dalga bağıra, bağıra ‘Geliyorum!’ diyor. Vaka sayılarına bakın, şimdiden geçen haftayı ikiye katladı”. “Ey aşı karşıtı izansızlar. Ne düşünüyorsunuz? Olmamakta ısrar ediyorsanız, gidip kendi Ormanınızda yaşayın. Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 26/07/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 539 defa görüntülendi
*