Neden Sürüncemede?

6 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ebedi Liderimiz ve Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtı/büstü ülkemizde kamuya ait tüm binalarda yer bulurken 2015 yılında Çanakkale halkına hizmet vermeye başlayan ve Çanakkale’nin en prestijli yapısı olarak adlandırılan İl Özel İdaresi hizmet binasının girişine büst konulmaması tepki çekmeye devam ediyor.

CHP Grubu 2020 yılı Mart ayında verdiği önergenin peşini bırakmazken alınan karara rağmen yapılmayan anıtın, önümüzdeki ay yapılacak toplantılarda sıkça gündeme gelmesi bekleniyor.

İl Özel İdaresi’nin Barbaros’ta yapılan hizmet binası için 2012 yılında 31 firma ihale dosyası almış, yarısından fazlası da teklif vermişti. Farklı mimari projesiyle kentin en prestijli yapısı olarak planlanan bina kısa sürede ihaleyi kazanan firma tarafından tamamlanmış, 2015 yılında kamunun hizmetine sunulmuştu. Birçok ilin özel idare hizmet binasının girişinde yer alan Atatürk anıtının, yediden yetmişe Atatürkçü kimliği ile öne çıkan Çanakkale’de 6 senedir yapılamaması İl Genel Meclisi CHP Grubunu ayağa kaldırdı. İl Özel İdaresinin ön cephesine T.C. ibaresi ve Atatürk anıtının yapılması kararı bir yıl önce alınmasına rağmen, hiçbir çalışma yapılmaması ise gündemdeki yerini koruyacağa benziyor.

CHP Grubu tarafından geçen yıl verilen önergenin ardından 6 Mart 2020 tarihinde, “Çanakkale İl Özel İdaresi hizmet binasının ön cephesine Atatürk Anıtı yapılması ve idarenin kurumsal adının belirtildiği levhaya T.C. ibaresinin eklenmesi” kararı oy birliği ile alınmıştı. Aradan geçen 17 aya rağmen tek bir adım dahi atılmaması, CHP Grubunun tepkisine neden olurken konuyu bilen vatandaşlar da neden yapılmadığını merak etmeye başladı.

CHP GRUBU ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ İSTEDİ

Temmuz ayı toplantılarında Meclis Başkanlığına sunulan “Çanakkale İl Özel İdaresi hizmet binasının ön cephesine Atatürk Anıtı yapılması ve idaremizin kurumsal adının belirtildiği levhaya T.C. ibaresinin eklenmesi hususlarına ilişkin olarak Çanakkale İl Genel Meclisinin 06.03.2020 tarih ve 42 nolu kararı alınmış olup aradan geçen sürede ilgili kararın yerine getirilmemiş olması sebebiyle 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun ‘Meclisin Bilgi Edinme ve Denetim Yollan’ başlıklı 18. maddesi 2. fıkrası uyarınca söz konusu kararın yerine getirilmeme gerekçelerinin ve varsa kararın ifası yönünde yapılan çalışma ve işlemlerin İl Genel Meclisine açıklanması” ile ilgili yazılı soru önergesi görüşüldü.

“SİZLER KADAR BEN DE İŞİN TAKİPÇİSİYİM”

Gündeme oybirliği ile alınan madde, meclisin 9. maddesi olarak görüşülürken büst konusunda hassasiyetini dile getiren Meclis Başkanı Nejat Önder, “Bu önergeyi herhangi bir komisyona havale etmeye gerek yok. Bilgilendirme açısından ben Meclis Başkanı olarak Vali Beye gereğini yazarım. İlgili makamdan gelen yazılı cevabı size iletirim.” dedi. Konuyu oylamaya sunan Önder, sonrasında “Bu talebin yerine getirilmemesi gibi bir durum söz konusu olmayacağı inancındayım. En az sizler kadar ben de bu işin takipçisi olacağım.” diye konuştu.

“1 YIL MAKUL BİR SÜREDİR DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan ise Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına verilmiş bir önergemiz. Zaten açık konu da bütün Meclisin bilgisi dahilinde. 06 Mart 2020 tarihinde Meclis oy birliği ile alınmış bir kararla hem İl Özel İdaresinin kurumsal levhasına Türkiye Cumhuriyetinin ibaresi olan T.C. ibaresinin eklenmesi hem de hizmet binamızın ön cephesine Atatürk Anıtı yapılmasıyla ilgili alınmış bir karardı ve bu kararın ifası için 1 yılı aşkın bir süre makul bir süredir diye düşünüyoruz. Üstelik karar kısmen veya tamamen ifa edilmemiştir. Bütçesel anlamda da yerine getirilmesi çok zor bir karar değildir. Manevi anlamda da eminim ki bütün Meclisin önem verdiği bir konudur. Dolayısıyla Mecliste oylanarak soru önergesini bir karar haline getirerek bizim kanunumuz ve yönetmeliğimiz dahilinde işleme alınmasını talep ediyorum.”

“İFA EDİLEMEMESİNİN HAKLI GEREKÇELERİ NELERDİR?”

“İdaremiz sözlü veya yazılı açıklama yapmakla ilgili seçimlik hakkı vardır. Burada gelip sözlü olarak da açıklama yapılabileceği gibi Meclise yazılı olarak okunmak üzere bir açıklama da gönderilebilir. Bu hususta şimdiye kadar neler yapılmıştır veya ifa edilememesinin bu kararın haklı gerekçeleri nelerdir. Dediğim Gibi sözlü veya yazılı olarak bunun cevabını talep ediyoruz. Bir komisyona sevki söz konusu değil zaten bildiğim kadarıyla ama Mecliste oylamaya tabidir bu önergemiz.”

Pehlivan’ın konuşmasının ardından Başkan Önder, dokuzuncu maddeyi işaretle oylamaya sundu, oy birliği ile kabul edildi. Önder, “Bu talebin yerine getirilmemesi gibi bir durumun söz konusu olmayacağı inancındayım. En az sizler kadar ben de bu işin takipçisi olacağım.” diye konuştu.

YAPILANA KADAR GÜNDEME GETİRİLECEK

Biga İl Genel Meclisi Üyesi Levent İrez de Temmuz ayı meclisinde Başkan Önder’in söz vermemesine tepki olarak konuşurken, Atatürk anıtının neden hala yapılmadığını sorguladı. İrez’in konuşmasını dinlemek istemeyen AK Parti Grubu, meclis salonunu terk etmişti. İrez ise “Eski köye yeni adet getirmeyin. Konuyu aktarmak istiyorum. İki buçuk yıl oldu Ayasofya Camii’nde Atatürk’e hakaret ediliyor. Bu Atatürk Büstünü geçen bütçeye de koyduk. Niye yapmıyorsunuz cevap verin. Yapmayacaksanız yapmayacağız deyin.” diyerek tepkisini ortaya koymuştu.

Konunun, 2 Ağustos 2021 Pazartesi Günü başlayacak Ağustos ayı toplantılarında yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. CHP Grubu, anıt yapılana kadar konuyu gündeme getireceğini ve “temcit pilavı” gibi sıcak tutacağını belirtti.

ÖNDER’DEN CHP’LİLERE ATATÜRK ELEŞTİRİSİ GELMİŞTİ

Bilindiği üzere; Meclis Başkanı Nejat Önder, Nisan ayında 40 yıllık partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etmiş, başkan seçilerek AK Parti saflarına katılmıştı. Önder’e parti rozeti ise AK Parti Lider ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takılmıştı. Rozet töreninde konuşma yapan Önder, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da arz ettiği gibi bizim partimizde Atatürk lazım olduğunda sahip çıkılıyor” derken sonrasında yaptığı basın açıklamasında ise CHP’lilerin sadece paranın üzerindeki Atatürk’e aşık olduklarını iddia etmişti.

Başkan Önder’in Atatürk konusundaki hassasiyeti dolayısıyla “anıt” konusunda ilerleyen süreçte nasıl bir tutum alacağı ise merak konusu oldu.

Eylem Gözeldere


Bu haber 25/07/2021, Pazar günü yayınlandı, 515 defa görüntülendi
*